DiyetManşet

Diyette bulgur yenir mi, kilo aldırır mı?

723views

diyette-bulgur-yenirmi

Geleneksel besinlerimizden biri olan bulgur, diyette yenir mi ve kilo aldırır mı? Merak ettiğiniz bu soruların cevaplarını, “Diyete Başlıyorum” özel haberimizde bulacaksınız. Ayrıca, bulgurun kalorisini ve bulgurlu yemek tariflerini de sizinle paylaşıyoruz.

Diyette bulgur yenir mi?

Bulgurun besin değerlerini inceleyen beslenme uzmanları, tok tutucu, bağırsak sağlığına faydalı lif ve yağ oranı ve fiyatının uygunluğu nedeniyle hem beslenmede hem de diyette bulgurun tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bulgur kilo verdirir mi?

Bulgur, dengeli ve sağlıklı beslenme açısından süper bir besindir. Detaylarıyla besin değerlerini inceleyelim: 100 gram bulgurda 8,2 gram lif var ve lifli yiyeceklerin tok tutucu özelliği olması nedeniyle kilo kontrolünde önemli bir rolü var. Ayrıca, sindirim sisteminin çalışması açısından da lifli gıdalar çok faydalı. Bu yüzden diyetlerde lif bakımından daha değerli olan bulgurun tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Bulgur kilo aldırır mı?

Bulgur, sağlıklı bir karbonhidrat türüdür. Ayrıca, az yağ içerir. Yine bilimsel detaylar vermek gerekirse, 100 gram bulgurda 0.86 gram yağ vardır. Bu özelliğiyle, dengeli tüketildiği takdirde bulgur kilo aldırmaz aksine kilo vermeye yardımcı olur.

gobek-eriten-diyet

Neden bulgur yemeliyiz?

Bazı diyetlerde buğday ürünleri tamamen yasaklıdır. Açıkça belirtelim ki bu doğru bir uygulama değildir. Eğer diyet ve kilo kontrollerinizde buğday alımını tamamen durdurursanız, buğdayın içinde bulunan B vitaminleri de almamış oluyor ve sağlıklı olan metabolizmanızı hastalıklara karşı dirençsiz hale getiriyorsunuz. Yaz mevsimi geldiği için herkes de bir zayıflama telaşı başladı. Ancak sağlıklı zayıflamak isteyenlere bulgur tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Bulgur kaç kaloridir?

Bulgur besin değerleri (100 gram)

Besin Değerleri   Bulgur

  • Enerji (kcal )        338
  • Karbonhidrat (g)          70.2
  • Protein (g) 12.2
  • Yağ (g)       0.86
  • Lif (g)         8.2
  • Potasyum (mg)   328
  • B1 vitamini ( mg)          0.31

yag-yakici-yogurt-banner