DiyetManşet

Kilo vermek için 10 zayıflama tavsiyesi

636views

kilo-verme-yontemleri

Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için doğru bilgilere sahip olmalısınız, aksi halde diyet yapmanın aç kalmak olduğunu zanneder ve ömür boyu şişman kalabilirsiniz. Ancak, durumu değiştirmek sizin elinizde! “Diyete Başlıyorum” sağlıklı yaşam portalı olarak kilo vermek için gerekli bilgileri sizinle paylaşıyoruz, dikkatle okuyun ve her gün uygulayıp kilo verin!

1) Yağı hayatınızda tamamen çıkarmayın

Günlük beslenme düzeninde yetişkin bir kişinin aldığı enerjinin yaklaşık yüzde 30’unun yağdan karşılanması gerekmektedir. Tamamen yağsız beslenmek, vücutta yağ dokularının yakılmasına engel olur bu nedenle beslenmeden yağı tamamen çıkartarak fazla kilolardan tamamen kurtulmak mümkün olmayacaktır.

Sağlıklı yağlar olan zeytinyağı, fındık yağı ve balık yağı gibi yağlara belirli miktarlarda sofrada yer vermek gerekmektedir.

2) Sofrada yenilik yapın, avokadoya yer açın

Avokado, beslenmede meyve yerine geçmeyen ve yağ yerine kabul edilen tek meyvedir. Yüksek oranda içerdiği tekli doymamış yağ asitleri sayesinde, vücut yağlarının yanmasını kolaylaştırmaktadır. Özellikle de bel bölgesinde bulunan yağlar üzerinde etkili olduğu bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Avokadoyu pratik kullanmak için salatanıza ilave ederek ya da püre haline getirerek sos olarak yemeklerinize veya yine salatanıza ekleyebilirsiniz.

3) Bazı yağlar metabolizmayı hızlandırır

Beslenmeye bazı yağların dahil edilmesi daha fit olmaya yardımcı olmaktadır. Balık ve kuru yemişlerde ayrıca bazı tohumlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA) düzenli olarak alınmasının, metabolizmayı daha hızlı çalıştırdığı Almanya’da yapılan bir bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır.

yag-yakici-yogurt-banner

4) Kakao ve az miktarda çikolata ömrü uzatır

2011 yılında yapılan bilimsel bir araştırmada, obez ve diyabetik farelere verilen kakaonun toplam yasam sürelerini uzattığı ve kalp ile ilgili problemlere kakao tüketen farelerde daha az rastlandığı belirlenmiştir.

Kakaonun içerisinde bulunan antioksidanların kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Şekersiz kakaoları kahvelerinize, milk shakelerinize ekleyerek veya günde 3-4 tablet kadar bitter çikolata tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

5) Süt ürünleri zayıflamaya yardımcıdır

Kalsiyum mineralinin yetersiz alımının, vücutta yağ depolanmasının tetiklenmesine sebep olduğu bilinmektedir. Süt ve süt ürünlerini yetersiz tüketen kişilerin iştahlarını kontrol etmeleri de daha zordur. Günlük beslenmeye 2 su bardağı kadar süt veya yoğurt eklemek yaşam kalitesine olumlu katkı sağlayacaktır.

6) Diyet süreci mola vererek uzatılmamalı

Florida Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, diyet sürecine ara veren veya diyet sürecini uzatan kişilerin, diyeti belirlenen zamanda tamamlayan kişilere göre kilo koruma konusunda daha başarısız olduklarını ortaya koymuştur.

diyetsiz-zayiflama-banner

7) Kilo vermek için egzersiz tek basına yeterli değildir

Uzun dönemli birçok araştırma, spor yapmanın zayıflamak için tek basına yeterli olmadığını göstermiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre, sporun zayıflama üzerindeki direk etkisinin yüzde 3 olduğu kanıtlanmıştır.

8) Ev işlerinden ve kişisel temizlikten kaçmayın

Balık etliler ile zayıf kişiler arasındaki bir farkın da rutin işlerin düzenli yapılıp yapılmaması olduğu bilinmektedir. Ev işleri ve kişisel temizlik yapılırken günlük 350 kalorinin yakılması mümkündür.

9) Kilo sadece kardiyo egzersizler ile korunamayabilir

Kiloyu sabit tutmak için kardiyo yapmak yeterli olmayabilir. Uzun süreli kardiyo egzersizler daha hızlı kalori yakılmasını sağlasa da, vücudun kendini dengede tutma isteği yakılan kalorinin karşılanması adına iştahı fazlaca açabilir. İştahın kontrolünü kaybetmemek için kardiyo seanslarını tadında bırakmak ve egzersiz programının sonuna esneme, germe ve hafif ağırlık çalışmaları eklemek kilonun korunmasına yardımcı olacaktır.

10) İçten kahkahalar gerçekten zayıflatır

Günde bir saat içten atılan kahkaha, yarım saat yapılan orta düzeyde egzersiz kadar kalori yaktırmaktadır. Aynı zamanda salgılanan mutluluk hormonu da zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

gobek-eritmebanner