DiyetManşet

Hangi yiyecekler kilo verdirir?

695views

kilo-verdiren-diyet-domates

Kilo vermeye yardımcı besinler tüketerek hem sağlığınızı hem formunuzu koruyabilirsiniz.

Domates insülin direncine iyi gelir

Üzüldüğünüzde veya canınız sıkıldığında yemek yiyorsanız, krom içeriği yüksek olan domates size yardımcı olacaktır. Kan şekerini dengeleme görevi olan insülinin sentezinde rol alan krom mineralinin yeterli alınması boşluk hissi ve isteksizlik gibi durumların üstesinden gelmek için ideal. İki orta boy domates günlük krom ihtiyacımızın yaklaşık %5’ini karşılıyor. Zayıflama diyetlerinde serbest olması ve içerdiği likopen ile prostat kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Özellikle insülin direnci ve diyabet hastaları için çok faydalıdır.

Brokoli mutluluk veriyor

Artık biliyoruz, depresyon kilo aldırıyor ve doğru besinleri seçerek bunun üstesinden gelebiliriz. Krom, folat ve B6 vitamini içeren brokoli; kan şekerinin dengesi ve sinir sistemi sağlığı açısından önemli. Modumuzu yüksek tutan, daha mutlu hissetmemizi sağlayan ve aynı zamanda yoğuna antioksidan içeriği ile genç kalmamıza ve kansere karşı kalkan olan bir sebzedir. Brokoliyi mevsiminde tüketmeniz sağlık açısından gereklidir. Çorba, buharda pişirme veya brokolili cacık yapabilirsiniz.

Soğan ödem söktürür

Soğan yağ yakıcı ve ödem söktürücü en iyi besinlerden biridir. Biotin başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerir. Ruh halini iyileştirmede faydalı bir sebzedir. Vücutta iltihap halinin artması kişiye mutsuz ve depresif hissettiriyor, soğanın ise anti-inflamatuar yani iltihap azaltıcı etkisi var. Tüm bunların dışında içerdiği sülfürlü birleşikler ile antioksidan etkiye sahip ve kansere karşı koruma sağlıyor. Yağ yakıcı soğanlı yumurta yapabilir veya öğünlerinizde soğanlı domatesli salata tüketebilirsiniz.

Yağ yakan besinler

Patates sinir sistemine faydalıdır

Regl dönemim yaklaştığında patates yemek isterim. Çünkü hem sinir sistemime iyi gelir hem de mide ve bağırdaklarıma faydalıdır. Ancak, diyette dikkatle tüketilmesi gereken besinlerden biridir. İçerdiği potasyum ile tansiyonu dengelemeye yardımcı, bu nedenle yüksek tansiyona bağlı agresyonu azaltabilir. B6 vitaminin zengin olması sebebi ile sinir sistemi açısından önemli bir sebze. Aynı zamanda yüksek karbonhidrat içermesi sebebi ile enerjik hissetmemize destekçi. Ancak glisemik indeksi yüksek bir sebze. Kan şekerini çok hızlı yükseltip çok hızlı düşürmemesi için mümkün olduğunca sıcakken tüketilmemeli. Ezildikçe ve parçalandıkça şekere olan etkisi arttığından iri parçalar halinde tüketimi tercih edilmeli. Pişmiş patates buzdolabında beklediğinde nişasta yapısı değişir ve kan şekerini hızlı yükseltme etkisi düşer. Bu nedenle mümkün olduğunca patates salatası veya soğuk patates haşlaması şeklinde tercih edilmelidir.

Somon balığı kilo verdirir

Sağlıkla kilo vermenin temelinde dengeli miktarda protein tüketimi vardır. Özellikle somon balığı, faydalı yağ içeriğiyle diyete en uygun besinlerden biridir. Beyin ve sinir sistemi açısından önemli görevleri olan omega-3 yağ asitlerinin en zengin ve en kaliteli kaynaklarından biri. Omega-3 yağ asitlerinin yetersiz alınması kişiyi depresif hissettiriyor. Bu nedenle somon mutlu hissetmemize yardımcıdır. Omega-3 aynı zamanda bağışıklık sisteminin düzenli çalışması ve kalp sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Duygusal açlıktan kurtulmak için haftada bir gün somon yiyebilirsiniz.

Ceviz yağ yakmaya yardımcıdır

En sevdiğim kuruyemişlerden biri cevizdir çünkü her açından mükemmel faydaları vardır. Bitkisel omega-3 ve E vitamini içeren ceviz, aynı somon gibi kendimizi mutlu hissetmemize yardımcı ve depresyona karşı koruma sağlıyor. E vitamini içeriğiyle kilo verme sürecinde sarkmayı önlüyor ve cildi besliyor. Kalp sağlığı açısından önemli bir besin ve kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Ispanak sağlıklı zayıflatır

Hem ekonomik hem diyete faydalı besinlerden biri de ıspanaktır. Düzenli olarak tüketmeye özen gösteririm. Çünkü sinir iletiminin doğru sağlanması için gerekli olan folat, sinir iletiminde önemli bir madde olan asetilkolinin yapısında yer alan kolin ve vücudumuzda oksijen taşınmasını sağlayarak enerjik hissetmemizi sağlayan demir açısından zengindir. Bir tabak yeni pişirilmiş ıspanak yemeği, günlük folat ihtiyacının %66’sını, demir ihtiyacının %36’sını karşılar.

Patlıcan toksinlerden korur

En sevdiğim ve sağlıklı beslenmemde yer verdiğim sebzelerden biri ise patlıcandır. Çünkü patlıcan, B1(thiamin) vitamininden zengindir. B1 yetersizliğinde özgüven problemleri gözlendiği belirlenmiştir. Bunun dışında sinir sistemi için önemli olan folat ve B6 vitaminlerinden de zengindir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, patlıcanın kabuğundan bulunan nasunin isimli antioksidan etkili maddenin beyin hücrelerini toksinlerden koruduğunu belirlemiştir.

yemek-yapan-kadin

Havuç yüksek enerji verir

Havuç, diyette tüketilmesi gereken besinlerden biridir çünkü tatlı ihtiyacını doğal yoldan karşılar. Ayrıca, güzellik açısından çok yararlıdır. Deri bütünlüğü, saç sağlığı ve görme yetisi üzerinde önemli etkileri olan A vitaminin öncül maddesi olan beta karotenden zengindir. Görme fonksiyonları üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra antioksidan etkisi ile hücre yapısını toksinlere karşı korur ve daha enerjik ve hafif hissetmemize yardımcı olur.

Kabak detoks etkisi gösterir

Yeşil kabak düşük kalori içeriğiyle diyete en uygun sebzelerden biridir. Karaciğeri temizleyen besinlerden biridir ve detoks etkisi gösterip kilo vermeyi hızlandırır. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan potasyum ve daha sakin hissetmemizi sağlayan magnezyum açısından zengindir. Folat, B6, B1 ve kolin içerir. Bir tabak yeni pişmiş kabak yemeği günlük folat ve magnezyum ihtiyacının %5’ini karşılar.

Maydanoz yağ yakıcıdır

Kilo vermek isteyenlerin her zaman elinin altında bulunması gereken mucizevi bir besindir. Vücudumuzda toksinlerin birikmesi kendimizi halsiz ve yorgun hissetmemize yol açar. Maydanoz vücudumuzu çevreden ve yiyecek-içeceklerden aldığımız toksinlerden temizler. Yüksek oranda C vitamini ve antioksidan öğeler içerir. Daha enerjik hissetmemizi sağlamanın yanı sıra, kansere karşı güçlü bir kalkandır.

Kilo verdiren yiyecekleri düzenli olarak beslenmenizde tüketin. Örneğin, her sabah kahvaltısında bir avuç maydanoz yiyin. Haftada bir gün zeytinyağlı patlıcan yemeği yiyin. Sık sık buharda brokoli pişirin. Bu şekilde, diyet listesine bağlı kalmadan düzenli kilo verebilirsiniz.

yag-yakici-yogurt-banner