DiyetManşet

Diyette hurma yenir mi?

671views

hurma-kilo-aldirir

Hurma diyeti ile verdiğini söyleyenler çoğalınca, Diyetisyen Emre Uzun ile görüştük ve uzman bilgileri edindik. Diyette hurma yenir mi, hurma diyeti ile zayıflanır mı sorularının yanıtını aldık, size aktarıyoruz.

Hurma, yüksek kalori ve şeker içerdiği için sınırlı miktarda tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Diyette hurma yemek istiyorsanız, günlük en fazla 2-3 adet olmalıdır. Ramazan’da hem oruç tutuyor hem diyet yapıyorsanız, İftarda 1 veya 2 adeti geçmeden tüketeceğiniz hurma size olumlu faydalar sağlayacaktır.

Orta boy bir adet hurma yaklaşık 45 kaloridir. Diyet dönemindeki bir insan günde ortalama 1200-1500 kalori almalıdır. Bunu göz önünde bulundurarak hurma tüketiminin ayarlanması gerekir. Ortalama değer vermek gerekirse, günde 5 adet orta boy hurma yiyebilirsiniz.

İftarı hurma ile açmak kan şekerimizi dengeli bir şekilde yükseltir. Ayrıca yüksek potasyum kalsiyum, magnezyum, fosfor minerallerine sahiptir. Fakat içerdiği yüksek kalori için miktarı sınırlandırmalısınız. Hurma diyeti ile sağlıklı kilo verilemez hatta şeker içeriği nedeniyle kilo almaya, insülin direncine sebep olur. Ancak dengeli ve yeterli beslenerek kilo verebilirsiniz.

Hurma diyeti yerine ayda 8 kilo verdiren diyet listesi için BURAYA TIKLAYINIZ