DiyetManşet

Diyette kurabiye yenir mi?

795views

diyette-kurabiye

Kilo vermek için diyet yaparken sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalmak zorunda değilsiniz. Herkesin merak ettiği, diyette kurabiye yenir mi sorusuna, 

Karbonhidrat içeren besinler, diyet yaparken ölçülü tüketilmelidir. Ev yapımı kurabiyeler, hazır kurabiyelere göre diyete daha uygundur. Çünkü, evde şekersiz ve glisemik indeksi düşük kurabiyeler yapabilirsiniz. Oysaki hazır diyet bisküvi ve kurabiyelerin içerisinde kimyasal maddeler, glukoz şurubu vardır. Bu yüzden öncelikle, ev yapımı kurabiye yemek konusunda anlaşmalıyız.

  • Diyette kurabiye ne zaman yenir?

Diyette kurabiye yemek için en uygun zaman, ikindi vakti ara öğünüdür. Haftada 1 kez olmak şartıyla, 3 adet kurabiye yiyebilirsiniz. Yanında, kan şekerini hızlı yükseltmemesi için bir bardak sıcak süt veya tarçınlı süt içmenizi öneririm. Baharatlı tatlardan hoşlanıyorsanız, chai tea latte iyi bir seçim olabilir.

  • Evde kurabiye daha mı sağlıklıdır?

Evde kurabiye yaparken hangi unu kullandığınız önemlidir. Glisemik indeksi düşük, lif oranı yüksek un kullanırsanız, diyete daha uygun hareket etmiş olursunuz. Merak etmeyin, sizler için diyet kurabiye tarifi hazırladık ve birazdan paylaşacağız. Evde kurabiye yapmak bütçeniz için daha uygun; kendi mutfağınızın temizliğinde pişirdiğiniz için hijyenik olacaktır.

  • Karbonhidratı kesmenin zararları nelerdir?

Bazı diyet programlarında (Dukan, Karatay, Atkins v.s) karbonhidrat tamamen kesilir ve sadece proteinli beslenme olur. Bu kişiler ilk etapta kilo verseler bile kalıcı olmaz. Kendilerini mutlu hissetmezler, hafızaları zayıflar, saç dökülmesi ve aşırı yorgunluk yaşarlar. Sebebi ise çok nettir: Kendimizi daha mutlu hissetmek, beynimizin iyi çalışması için karbonhidratlara ihtiyacımız var. Doğru seçimlerle, arada bir kurabiye, bisküvi, ekmek gibi karbonhidratları ölçülü oranda tüketebilirsiniz.

  • Diyette hangi unu kullanmalıyız?

Diyet kurabiye yaparken benim tavsiyem, Türkiye’de ilk kez üretilen Tübitak destekli Slimini Light Un kullanmanızdır. Glisemik yükü düşürülmüş bu özel un sayesinde, sağlığa ve diyet uygun hamur işleri yapabilirsiniz. Ben daha önce krep, kek ve kurabiye yaptım. Slimini Un hem çok lezzetli hem de uzun süre tok tutuyor. Aşağıdaki görsele tıklayıp Slimini Light Un hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Slimini Light Un
%100 Türk malı Slimini Ligt Un, Konyanın Yıldızı Fabrikası’nda Tübitak desteğiyle üretilmektedir. Güvenle kullanınız.

Ancak lütfen, bu izni suistimal etmeyin. Eğer her gün kurabiye, bisküvi yerseniz ve bir de spor yapmazsanız, kilo vermeniz imkansız hale gelir. Sonra bana Facebook sayfamızdan “Arzu Hanım, ne yaptıysam kilo veremiyorum” diye mesaj gönderirsiniz:) O yüzden lütfen ölçülü tüketin.

Diyette kurabiye yenir mi, sorusunun genel cevabı aslında budur: Kendinize ‘Dur’ demeyi bildiğiniz takdirde, istediğiniz her şeyi yiyebilir ve sağlıkla kilo verebilirsiniz.