DiyetManşet

Ev hanımları için diyet önerileri

621views

Diyet

Tüm gün çocukların peşinde koşturmak, evin düzenini korumak, her öğüne yemek hazırlamak gibi yorucu işlerle ilgilenen ev hanımları, kilo almaya meyillidir. “Diyete Başlıyorum” Facebook gelen sorulardan sonra, ev hanımları için diyet önerileri hazırlamaya karar verdik.

Kendinizi motive edin

Her şeyden önce kendinize değer verin ve kendinizi motive edin. Sözlerin bilinç üzerindeki etkilerini hafife almayın. “Ben değerliyim ve önemliyim!”dediğinizde, sonunda buna kendiniz de ikna olacaksınız. Güzel şeyleri hak ettiğinizi unutmayın. Değerli olduğunuza ve güzel şeyleri hak ettiğinize inandığınızda, onları elde etmek için kendinizde gerekli gücü bulacaksınız.

Gün içindeki atıştırmalara dikkat

Yemek yapmayı bilen ve evde duran kişilerin kilo alma potansiyeli daha fazladır. Bu insan doğasının bir özelliğidir. Elimizin altında yemek varsa yeriz; acıktıysak ve mutfakta da maharetliysek sevdiğimiz şeyleri hazırlayıp yeriz. Fakat bunun farkında olursak önlemini almak daha kolay olur. Maharetinizi hafif ve lezzetli akşam yemekleri için saklayın. Evde abur cubur sayılabilecek; pasta, börek, hamur işi tarzı şeyler bulundurmayın.

Yemek yaparken atıştırmayın

Gün içinde yapılan birkaç çeşit yemeğin her birinin tadına ve kıvamına bakmak için birkaç kere atıştırılarak bir iki ara öğün kadar kalori alınabilir. Yemeklerin tadına bakarken alınan kalorileri, genelde hesaba katmayız; ama bunlar toplamda önemli miktarlara denk gelir. Yemek tadarken alınabilecek kalorileri hafife almayın.

Diyet yiyecekler

Gün davetlerinde dikkatli olun

Herkes yeteneklerini sergilemek ister. Ev kadınları, bir araya geldikleri misafirlikleri ve çay saatlerini bunun için fırsat olarak kullanır. Bunun sonucunda da herkes bolca kalori alır. Siz, arkadaşlarınızı farklı tatlar denemeye teşvik edin. En düşük kalorili ve lezzetli yemekleri yaparak, onlara hem sağlıklı hem de lezzetli yemekler yenebileceğini gösterin. Böylece hem onların hem de kendinizin sağlığını korumuş olursunuz. Tuzu azaltın, kızartmalardan özellikle uzak durun ve mayonez gibi sosları kullanmayın.

Ev işlerinde boğulmayın

En ağır ve yoğun işlerde bile bir öğle arası, mola gibi şeyler vardır. Siz de kendinize böyle bir zaman ayırın ve evden çıkıp tempolu bir yürüyüş yapın. Fırındaki yemeğin pişmesini beklerken, çamaşır veya bulaşık makinesinin durmasını beklerken de kendinize böyle fırsatlar yarabilirsiniz. Her gün yapacağınız 30-45 dakikalık tempolu yürüyüşlerin sağlığınıza çok olumlu katkıları olacağını unutmayın.

Ciddi işler planlama ister

Ciddi işleri plansız şekilde yapmaya kalkışmak kargaşa ve enerji israfına neden olur. Bir evi ve aileyi çekip çevirmek hafife alınacak bir iş değildir; bu yüzden de “paldır küldür” yapılması kargaşa neden olacak ve sizi tüketecektir. Ev işlerini planlı yapın; tüm işi bir gün içinde bitirmenin imkânsız olduğunu hatırlayın. Çok büyük ve yorucu işleri parçalara bölerek yapın.

Günü, haftayı planlayın

Zaman yönetimi tüm işler için gerekli ve önemlidir. Ev işleri için günün belirli zamanlarını ayırın, o zaman içinde hangi işleri yapacağınıza karar verin ve bu plana sadık kalmaya çalışın. Planınıza sadık kaldığınızda hem başka işlere hem de kendinize ve sevdiklerinize ayıracak zamanınız kalacaktır. Kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırmanın da önemli olduğunu unutmayın.

Hadise diyet