Sağlık

Gebelikte Yenmemesi Gereken Yiyecekler

654views

Gebelik, bir kadının en hassas olduğu dönemlerden biridir. Bu dönemde yalnızca anne adayının değil, taşıdığı bebeğin de sağlığı söz konusudur. Bu yüzden anne adayları tükettikleri gıdalar konusunda çok dikkatli olmalıdır. Bazı gıdalar hem bebeği hem de anneyi hasta edebileceği gibi bazı gıdaların da bebekte alerjiye neden olma ihtimali de bulunmaktadır.

 

Balık: Özellikle uzun yaşayan ve diğer balıklarla beslenen balıkların etinde cıva bulunması olasılığı yüksektir. Bu yüzden bu balık türlerinden uzak durmakta ve çok sık balık tüketmemekte fayda var.

Pişmeden işlenmiş etler: Hamilelerin, sosis salam gibi pişirilmeden işlenen etleri tüketmemesinde fayda vardır. Bu tür ürünlerden bulaşabilecek besin kaynaklı hastalıklara karşı hamile kadınlar daha savunmasızdır.

Pastörize edilmemiş süt ürünleri: Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden de ciddi hastalıkların kapılması riski vardır. Hamileler bunlardan uzak durmalıdır.

Tütsülenmiş, dondurulmuş ve çiğ et ürünleri: Tütsülenerek hazırlanmış (füme), dondurularak arındırılmış her türlü et ürünü de hamileler için risk oluşturmaktadır.

Kafein: Belli bir miktarın üzerinde kafein tüketmek herkes için zararlıdır. Ancak hamile kadınların 200 miligramın üzerinde kafein tüketmesi, düşük riskini dahi arttırmaktadır.