Sağlık

Gebelikte Yenmemesi Gereken Yiyecekler

370views

 

Az pişmiş yumurta ve et ürünleri: Her türlü et ürünün az pişmiş biçimde hazırlanmışını yemek de hamileler açısından risk oluşturmaktadır. Aynı şekilde yumurtanın da iyi pişirilerek tüketilmesi gereklidir.

Ciğer: Ciğer, çok yüksek miktarlarda A vitamini içerir. Aşırı dozda A vitamininin bazı doğum kusurlarına yol açtığı düşünülmektedir.

Kabuklu deniz ürünleri: Midye, karides gibi kabuklu deniz ürünleri de cıva içerebileceğinden dolayı, hamilelerin bunlardan sakınmasında yarar vardır.

Yer fıstığı: Fıstık alerjisinin ve bazı alerji türlerinin, gebelik sırasında bunların tüketilmesi yüzünden olduğuna dair kuşkular vardır. Bu yüzden gebelik döneminde bunlarda uzak durmakta fayda vardır.

Pastörize edilmemiş meyve suları: Pastörize edilmemiş (taze sıkılmış) meyve sularını tüketmek de gebelikte risklidir. Bunların içindeki çeşitli bakteriler, gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Alkol ve sigara: Alkol ve sigaranın zararlarını bir kez daha belirtmeye gerek yoktur herhâlde; ancak bir kez daha hatırlatmakta fayda var: Hamile kadınların kesinlikle, her türlü tütün ürünü ve alkol içeren üründen uzak durması gerekir. Bazen gebelik döneminde, bu ürünleri bırakmak yerine sınırlama getirmek yoluna gidilmektedir. Ancak unutmayın ki bebeğe ve anneye verebileceği zararlar bir yana, pasif içicilik bile bebeğin, yetişkinlikte nikotin bağımlısı olma ihtimalini arttırmaktadır.