DiyetManşet

Goji diyeti zayıflatır mı, faydaları nedir?

784views

goji-zayiflama

Goji diyeti zayıflatır mı?

Kilo vermek isteyenlerin son gözdesi goji hakkında merak edilenleri açıklıyoruz. Goji berry zayıflatır mı, goji diyeti yapanlar kilo verdi mi, goji üzümü nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını özel haberimizde bulacaksınız!

Goji berry faydaları nelerdir?

Goji berry, vücudun atıklardan ve zararlı maddelerden temizlenmesine yardımcı besinlerden biridir. Aynı zamanda iyi bir C vitamini ve lif kaynağıdır.

İyi hissetmek ve sakin kalmak konusunda destek olduğu düşünülüyor. Bu etkisi bilimsel çalışmalarla desteklendiği gibi, Çin tıbbında da uzun zamandır kullanılan bu bitkinin Doğu felsefesine göre insanın Yin tarafını ortaya çıkarmakta etkili olduğu söyleniyor.

Sporcu performansını arttırmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Goji üzümü zayıflatır mı?

Son zamanlarda ünlülerin reklamlarda tanıtımları veya sahte bloglarla goji diyeti zayıflatıyor gibi iddialar ortaya atılmıştır. Ancak, goji üzümünün zayıflamaya etkisi olduğu söylense de bu etkisi bilimsel açıdan kanıtlanabilmiş değil.

Altını çizerek söylüyoruz: Goji üzümü, tüm kuru meyveler gibi faydalıdır, ara öğünlerde veya kahvaltıda yulaf ezmesi içinde tüketilebilir. Ancak, ünlülerin tanıttığı veya reklamlarda söylendiği gibi kilo vermede mucize yaratan bir besin değildir! Yani daha açık söylemek gerekirse: Goji berry zayıflatmaz!

Goji berry mucize zayıflama besini mi?

İngiltere Diyetisyenler Derneği’nin açıklamalarına göre, Çin tıbbında 6000 senedir kullanılan bu meyveye mucize demek için çok erken. Çünkü üzerinde yapılan bilimsel çalışma sayısı oldukça az, yapılan çalışmalar ise çok az kişi üzerinde yapılmış. İçeriği nedeniyle beslenmemize renk katmak için tüketilebilecek bu ürünün mucize diyet ürünü diye reklamlarda, ünlülerle tanıtılması tamamen yanlıştır.

sisman-kadin-mutsuz

Goji berry nasıl kullanılır?

Kuru meyve niyetiyle goji berry tüketmenizde hiçbir zarar yoktur, hatta yukarıda saydığımız gibi vücut ve ruh sağlığı için faydaları vardır. Ancak aklınızda, goji berry ile ayda 10 kilo vermek gibi bilime ve mantığa dayanmayan, tamamen kandırma amaçlı reklamların vaatleri olmasın.

  • Bir avuç Goji üzümünü ara öğünde meyve yerine tüketebilirsiniz.
  • Müslilerinizin ve salatalarınızın içerisine ilave edebilirsiniz.
  • Kuruyemişler ile karıştırarak atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.
  • Tavuk yemeklerinde tavukla pişirdiğiniz sebzelere ilave edebilirsiniz.
  • Diyet kek ve ekmeklerinize ilave edebilirsiniz.
  • Pilavlarınızda kuş üzümü yerine tercih edebilirsiniz.

Goji üzümü zararları nelerdir?

Her besinin faydaları olsa bile, kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananların Goji Berry tüketmemesi gerekiyor. Goji Berry; diyabetik ilaçlarla ve hipertansif ilaçlarla da etkileşebildiği için; şeker ve yüksek tansiyon hastalarının da doktor ve/veya diyetisyene danışmadan tüketmemeleri gerekiyor.

yag-yakici-yogurt-banner