Diyete Başlıyorum

Zayıflamak için goji berry işe yarar mı?

641views

Kilo vermek isteyen her bireyin farklı arayışları ve amaçları vardır. Bazı bireyler sadece dış görünüşü sebebi ile kilo vermek isterken bazı bireyler sağlık problemlerinden dolayı kilo vermeyi hedefler. Fazla kilo ve özelikle obezite bazı sağlık sorunlarına neden olabilirler. Durum böyle olunca kilo sorunu olan insanlar bu yolda bir arayış içine girerler. Günümüzde bu arayışlar içinde adını duyuran Goji Berry diğer bir ismi ile kurt üzümü genellikle Tibet, Nepal ve Himalaya bölgelerinde yetişir.

goji-ceviz-zayiflama

Parlak kırmızı renge sahip olan bu meyve kuruduğunda üzüme benzer ve tatlı ekşidir. Goji berry meyvesi yüksek miktarda C vitamini, demir, protein, kalsiyum, fosfor ve bakır gibi çok sayıda mineral bulundurur. Akıllarda olan soru ise Goji Berry meyvesinin gerçekten zayıflamaya yardımcı olup olmadığıdır.Bu soruya şöyle bir yanıt verebiliriz; İnsanların kilo sorunu yaşamasının asıl sebebi iştahı kontrol edememek ve açlık hissi duymalarıdır. Bu iştahla tüketilen şekerli besinler vücuda daha fazla şeker ihtiyacı hissettirir ve bunun sonucunda dengesiz beslenme ortaya çıkar. Goji Berry meyvesinin glisemik indeksi %29 civarındadır böylece en düşük glisemik indeks notunu elinde tutmaktadır. Goji Berry tüketmek, kilo artışını en yüksek derecede etkileyen şekerli gıdalara olan isteği en aza indirir. Böylece bireyin kilo vermesine yardımcı olur.

goji-zayiflama

Bu bilgilere bakarak Goji Berry meyvesinin kilo vermek açısından tuttuğu yeri görebiliriz.Sonuç olarak kilo verilmesine doğrudan etkili olan bu meyve aynı zamanda açlık yaşamadan kolay bir kilo verme evresin de destek olur. Kilo vermek için Goji Berry meyvesinin kullanılmasında tek dezavantaj fiyatıdır.