Sağlık

Gribe Karşı Savaşan Besinler

664views

Gripten bir an önce kurtulabilmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması önemlidir. Griple savaşta en iyi yol; hiç grip olmamaktır. Griple savaşan bu besinler sayesinde bağışıklık sisteminizi gribe karşı güçlü ve hazır bir hâlde tutabilir ve gribi daha vücudunuza girmeden engelleyebilirsiniz.

 

Mantarlar: Griple savaşta mantarların adı pek geçmez; ancak içlerindeki selenyum, bağışıklık sisteminizdeki akyuvarların mikroplara karşı savaşında çok önemlidir.

Sarımsak: Sarımsağın mikroplara karşı etkili olduğu bilinir. Sarımsağın içinde bulunan alisin adlı bir maddenin mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır. Araştırmalara göre; düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerin grip olma ihtimali, tüketmeyenlere oranla %46 daha düşüktür ve hastalığı çok daha çabuk atlatırlar.

Çay: Milletçe, severek tükettiğimiz çay, gribe karşı savaşta da size yardımcı olabilir. İçindeki antioksidanlar ve teanin sayesinde çay, gribe karşı vücudumuzu güçlendiriyor. İster yeşil çay olsun ister siyah, günde 1-3 fincan arasında tüketmeniz tavsiye olunur.