DiyetManşet

Hurma kilo aldırır mı?

843views

hurma-kilo-aldirir

Ramazan’da sofralarımızda yer bulan hurma, sağlık açısından mucizevi faydalara sahiptir ancak glisemik indeksi ve kalori değeri nedeniyle dikkatli tüketilmesi gerekir. ‘Diyete Başlıyorum’ olarak hurma kilo aldırır mı, hurmanın kalorisi nedir, hurma diyete uygun mudur gibi sorulara yanıt veren özel bir haber hazırladık.

Hurmanın kalorisi nedir?

Orta boy bir adet hurma yaklaşık 45 kaloridir. Diyet dönemindeki bir insan günde ortalama 1200-1500 kalori almalıdır. Bunu göz önünde bulundurarak hurma tüketiminin ayarlanması gerekir. Ortalama değer vermek gerekirse, günde 5 adet orta boy hurma yiyebilirsiniz.

Hurma diyete uygun mudur?

Evet, hurma diyete uygun bir meyvedir. En başta, doğal yoldan tatlı ihtiyacını karşılar ama miktarına özel gösterilmelidir. Eğer, kilo vermek için diyet yapıyorsanız ara öğünlerde hurma yiyebilirsiniz. Örneğin, 3 adet orta boy hurma ve 1 su bardağı tam yağlı sütle ikindi vakti ara öğün yaptığında ortalama 250 kalori alırsınız. Bu sizi uzun süre tok tutar ve tatlı krizlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Hurmalı kabızlık gideren içecek tarifi için tıklayınız
Hurma kilo aldırır mı?

Yukarıda verdiğimiz bilgilere göre hurma yerseniz, hurma kilo aldırmaz hatta içerdiği faydalı mineraller ve vitaminlerle kilo vermenize bile yardım eder. Ama sakın ha, ‘nasılsa faydalı bir meyve’ deyip bol bol yerseniz hurma kilo aldırır. 10 adet hurma, 1 paket çikolatanın kalorisine eşdeğerdir; aklınızda bulunsun.

Hurmanın faydaları nelerdir?

Hurmanın, kabızlıktan gidermeden körlüğü önlemeye, halsizliği gidermekten bağırsak kanserini önlemeye kadar mucizevi faydaları vardır. “Diyete Başlıyorum” olarak bunu başka bir haberimizde açıkladık.

Hurmanın faydalarını öğrenmek için TIKLAYINIZ