ManşetSağlık

İnsülin direncine ne iyi gelir?

789views

diyet-zayiflama

İnsülin direnci tedavisi nasıl yapılır?

İnsülin direnci olan kişiler sık sık acıkma, halsizlik, ellerde titreme ve kilo verememe gibi olumsuz sorunlar yaşarlar. Ancak, doğru beslenme ve yaşam alışkanlıklarıyla insülin direnci iyileşebilir, yeniden sağlıklı olabilirsiniz. ‘Diyete Başlıyorum’ editörleri olarak, insülin direncine ne iyi gelir, insülin direnci olanlar nasıl beslenmeli gibi önemli sorulara yanıtlar veren, özel bir rehber hazırladık.

Glisemik indeksi düşük besinler seçin

Bazı besinlerin, kan şekerini hızlı yükseltip düşürme özelliği vardır, bunlara glisemik indeksi yüksek besinler denir. Her türlü şerbetli tatlılar, kuru veya yaş pastalar kan şekerini çok hızlı yükseltip çok hızlı şekilde düşürür. Bu etki, insülin direncinin artmasına sebep olur. Çözüm için kan şekerini yavaş yükselten ve uzun süre tok tutma özelliğine sahip besinleri tercih etmelisiniz. Örneğin bulgur, çilek gibi besinler kan şekerini yavaş yükseltir.

Glisemik indeksi düşük besinleri öğrenmek için tıklayınız

Mutfağınızda dostlarınız olsun

Fazla kilolardan ve insülin direnci hastalığından kurtulmak için dostları ve düşmanlarınızı iyi tanımalısınız. Her türlü hazır gıda, cips, kola, buzlu çay, puding, şerbetli tatlı, kızartma gibi kan şekerini aniden yükseltip düşüren besinler sizin düşmanınızdır. Bu yüzden, mutfağınızı ve dolabınızı temizleyin, sadece size dost gıdalara yer verin. Kilo verdiren bu besinler, diyet yaparken başarılı sonuç almanıza yardım eder.

Size dost besinleri öğrenmek için buraya tıklayınız

Krom takviyesi kullanın

Krom takvsiyesi almak veya krom içeren besinlerle beslenmek, insülin direncine iyi gelir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Günde 200 ila 400 mcg krom kullanımı, insülin direncinin azalmasına yardımcı olur.

Günde 30 dakika hareket edin

Fazla kilodan, insülin direncinden ve stresten kurtulmak için günde en az 30 dakika hareket etmelisiniz. Açıkhavada yürüyüş yapabilir, sevdiğiniz şarkılarda dans edebilir, bisiklet sürebilir, havuzda veya denizde yüzebilirsiniz. Önemli olan insülin direncini azaltmak için günde 30 dakika hareket etmektir.

Stresi azaltın

Her hastalığın altında stres yatıyor ve siz insülin direncinden kurtulmak istiyorsanız, stresi mutlaka azaltmalısınız. Peki, bunu nasıl yapacağım diye düşünüyor olabilirsiniz, haklısınız ve size çözüm önerileri de sunuyoruz.

Stresi azaltan yöntemleri öğrenmek için tıklayınız