ManşetSağlık

Karaciğer yağlanması nasıl geçer?

778views

sisman-kadin-mutsuz

Karaciğer yağlanması hakkında merak edilenler

Karaciğer hücrelerinde yağ damlacıkları birikmesiyle meydana gelen karaciğer yağlanması, önlem alınmadığı takdirde kalıcı hasarlara ve siroz gibi ölümcül hastalıklara yol açabilmektedir. Fazla kilo, diyabet veya insülin direnci olan kişilerde karaciğer yağlanması sık sık görülür. Peki, karaciğer yağlanması nasıl geçer, neden olur, nasıl bir diyet uygulamak gerekir ki bu hastalık iyileşsin? Konu hakkında uzman görüşleri almak için Memorial Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Zülfikar Polat ile görüştük; hem hastalık hakkında bilgi sahibi olacak hem de karaciğeri temizleyen yiyeceklerin neler olduğunu öğreneceksiniz.

Karaciğer yağlanması neden olur?

Ülkemizde her 5 kişiden birinde görülen karaciğer yağlanmasının en önemli iki nedeni, düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamdır. Kilo fazlalığı olanlar, şeker hastaları, hızlı kilo alıp veren kişiler ve bazı genetik hastalığı olan bireyler karaciğer yağlanması yönünden risk grubundadır. Memorial Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Zülfikar Polat, karaciğer yağlanması hakkında bilgi verdi.

Karaciğer yağlanması kimlerde görülür?

Karaciğer yağlanması karaciğer hücreleri içinde yağ damlacıklarının birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Karaciğer hücrelerinde yağ birikiminin yanı sıra karaciğerde sertleşme ve bazı ilerleyici hasara yol açan durumlar, siroza kadar gidebilmektedir. Karaciğer yağlanmasının görülme sıklığı, obezite ve insülin direncinden kaynaklanan, hareketsizlik ve beslenme bozuklukları gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden önümüzdeki yıllarda yapılacak karaciğer nakillerinin çoğunun, karaciğer yağlanmasına bağlı gelişen sirozlu ve bu nedenle gelişecek karaciğer kanserli hastalara yapılacağı öngörülmektedir.

[quote_center] Kötü beslenme karaciğer yağlanmasına sebep olur. [/quote_center]

Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir?

Karaciğer yağlanması olan kişilerde sıklıkla görülen belirtiler; halsizlik, bitkinlik ve isteksizliktir. Özellikle karaciğer testleri yükselen hastalarda halsizlik belirginleşir. Hastalığın tanısında kullanılan en temel yöntem ultrasonografidir. Bu yöntemle hastaya herhangi bir zararlı ışın vermeden, ses dalgalarıyla karaciğerin yapısı belirlenebilir. Ultrasonografik olarak yağlanma saptanan hastanın kanında karaciğer testlerinde yükselme ve insülin direnci olup olmadığına bakılmalıdır. Karaciğer testlerinde yükselme saptanan hastalar 3 veya 6 aylık düzenli takibe alınmalıdır. Hastalığın basit yağlanmamı yoksa ilerleyici tip mi olduğunu anlamanın en önemli yöntemi “karaciğer biyopsisi”dir. Bu yöntemde karaciğerden bir iğne ile parça alınıp incelenir ve karaciğerde inflamasyon olup olmadığı, karaciğerdeki sertleşme derecesi(fibrozis) ve risk durumu tespiti yapılır.

Karaciğer yağlanması nasıl tedavi edilir?

Karaciğer yağlanmasını önlemede en önemli iki yöntem diyet ve spordur. Burada amaç hem kilo fazlası olan bireylerde ideal kiloya ulaşmak hem de insülin direncini düzeltmektir. Diyette özellikle günlük kalori alımının azaltılması, trigliseridden fakir beslenilmesi, bol sebze tüketilmesi, glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçınılması önerilmektedir. Hastaların ayda en fazla 3 kg vermesi hedeflenmelidir. Çünkü hızlı kilo alıp vermek de karaciğer yağlanmasının şiddetlendirebilmektedir. İnsülin direnci, karaciğer yağlanmasına neden oluşturma teorilerin temelini teşkil etmektedir. Bu nedenle karaciğer yağlanması olan kişiler günlük aktivitelerini artırmalıdır. Haftada en az 150 dakika olacak şekilde hızlı tempolu yürüyüş veya hafif tempolu koşu en çok önerilen spordur. Ağır kas egzersizleri ise önerilmemektedir.

[quote_center]Sağlıksız karaciğer mutsuzluk ve yorgunluğa neden olur.[/quote_center]

Karaciğer yağlanması diyeti nasıl yapılır?

Karaciğeri temizleyen besinler sık sık tüketilerek, yürüyüş ve spor hayatın bir parçası haline getirilerek hem karaciğer yağlanması hastalığından hem fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Yani, öncelikle hastalığı kabullenmeli sonrasında önerilen biçimde beslenmenizi düzenleyerek, yürüyerek kendinizi iyileştirmelisiniz.

Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Zülfikar Polat, bu süreçte en uygun sporun yürüyüş veya hafif tempolu koşu olduğunu dile getiriyor.

Karaciğeri temizleyen besinleri öğrenmek için TIKLAYIN

Doç. Dr. Zülfikar Polat’a karaciğer yağlanması hakkında verdiği bilgiler için teşekkür ederiz!