DiyetManşet

Kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım?

732views

kilo-vermek-istiyorum

“Kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım?” diyorsanız, Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam portalı “Diyete Başlıyorum” olarak size harika öneriler sunuyoruz! En etkili zayıflama yöntemleri arasından seçtiğimiz bu tavsiyeleri uygulayın, günden güne zayıflamanın mutluluğunu yaşayın!

Başlarken belirtelim: Kilo vermek için tekrar yapmak ve alışkanlık kazanmak gerekiyor. Bu sebeple, şimdi okuyacağınızı tavsiyelerimizde beğendiğiniz noktaları bir deftere veya telefonunuza not alın, öğrenene kadar sık sık tekrar edin ve uygulayın. Göreceksiniz, “benim iradem zayıf” deseniz bile, bir süre sonra kendiliğinden kilo vermek için gerekli adımları atacaksınız. Sabır ve çalışkanlıkla her zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Haydi, şimdi başlayalım!

  • Beslenme saatlerinize özen gösterin

Canınız tatlı, dondurma ya da benzeri, yüksek kalori değerine sahip bir şey yemek istediğinde bunu olabildiğince erken saatte yapın. Yediklerinizin kalori değeri saate göre değişmez tabii ki; ancak bir çikolatayı, uyumadan bir saat önce yemekle, beş saat önce yemek arasında çok fark vardır.

Size, diyet yaparken tatlı yiyin demiyoruz ancak yiyecekseniz, bunu olabildiğince erken saatlerde yapmalısınız ki vücudunuzun yakmak için vakti olsun.

Diyette beslenme saatlerini öğrenmek için TIKLAYIN

  • Akşam yemeklerinizde hafifliği seçin

Kilo vermek için kesin bir kural vardır: Akşam yemeklerini hafif tutmak. Bazı insanların en büyük hatası, sabah kahvaltı yapmadan günün yarısını aç geçirmek, akşam olunca da müthiş bir iştahla yemeğe yönelmektir. Sonucu tahmin edersiniz: Kilo veremedikleri gibi fazlasıyla kilo alırlar. Siz onlardan biri olmayın! Vakitlice kahvaltınızı yapın, uyumadan en az iki-üç saat önce yüksek kalorili besinler tüketmeyin. Akşam yemeklerini hafif, salata-sebze ağırlıklı tutmanız, yalnızca kilo kontrolüne yardımcı olmakla kalmaz; reflü, gastrit gibi birçok rahatsızlığın önüne geçmenize yardımcı olur.

Günde yarım kilo verdiren yoğurt tarifi için tıklayın

  • Yürüyüşü keyifli hale getirin

Rahat bir eşofman ve spor ayakkabı dışında hiçbir malzeme gerektirmeyen koşu ve yürüyüş hem kilo vermeyi sağlar hem ruh halinize iyi gelir. Ancak, yürüyüşü daha keyifli hale getirmek sizin elinizdedir. Sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir liste hazırlayıp müzik dinleyebilir, sesli kitapları dinleyip kendinizi geliştirebilirsiniz. Yanınızda size eşlik eden bir arkadaş da olursa, yorgunluğunuzu çok daha az hissedersiniz. Günün herhangi bir saatinde yapılabilmekle birlikte, sabah yapılan koşu veya yürüyüş, bazal metabolizma hızınızda hafif bir artışa neden olacağından, biraz daha faydalı olabilir.

Yürüyüşle daha hızlı zayıflamayı öğrenmek için TIKLAYIN

yuruyen-kadin-04

  • Kilo vermenin kesin yolunu deneyin

Kilo vermek isteyen bazı insanlar önce beslenmesinden kesmeye, kalori alımını düşürmeye çalışır. Bu bir anlamda faydalıdır ama hayatın geneline bakınca yeterli değildir. Kilo vermek için kesin yol, hareketi artırmak yani vücudun daha çok kalori yakmasını sağlamaktır.

Gün boyunca, zaten yaptığınız işleri, sizi biraz daha fazla hareket ettirecek şekilde yapabilirsiniz. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, otobüsten bir iki durak önce inip yürümek, yakın mesafelerde araçlar yerine ayaklarınızı kullanmayı alışkanlık edinmek gibi basit çözümlerin yanında, kendinizce daha yaratıcı yollar bulabilirsiniz. Hareketli olmayı küçümsemeyin. Tüm gün boyunca, normalden hareketli olmanız, kalori harcamanızda hesaba katılır bir değişime neden olacaktır.

Spora başlamak için süper nedenleri öğrenmek için TIKLAYIN

  • Spor yapmanın iyi yanlarını görün

Türkiye’de insanlar spordan kaçınıyor, hatta sporsuz kilo vermeyi marifet sanıyor! Siz sakın onlardan biri olmayın. Çünkü spor yapmak hem vücudun daha hızlı kalori yakıp kilo vermesini sağlar hem de depresyon, stres gibi olumsuz yüklerden korur.

Spor yapmayı gözünüzde büyütmeyin, illa ki bir saat boyunca kesintisiz koşmanız gerekmiyor. Temel egzersiz hareketlerini öğrenmeniz ve bunları yapmak için her fırsatı değerlendirmeyi alışkanlık edinmeniz de işe yarayacaktır. Sevdiğinizin dizinin reklam araları iyi bir fırsat olabilir. Önceleri bu hareketleri yapmakta zorlanabilir veya hareketleri unutabilirsiniz, ama vazgeçmemeli ve devam etmelisiniz.

Evde kilo verme egzersizlerini öğrenmek için TIKLAYIN

  • Beslenme farkındalığınızı yükseltin

Ne yediğinizin, ne kadar yediğinizin ve vücudunuzdaki etkilerinin farkında mısınız? Kilo vermenin en iyi yollarından biri, beslenme farkındalığı kazanmaktır. Kilosuyla ilgili sorun yaşasın yaşamasın, herkesin dikkat etmesi gereken bir konu da bilinçli gıda tüketimidir. Örneğin, tereyağlı pirinç pilavı diyet için kesinlikle uygun değildir ama suda haşlanmış pirinç, kilo vermeye yardımcı olur. Pek kimse bilmez ama kuru fasulye, en iyi yağ yakıcı besinlerden biridir, hatta karbonhidratlardan alınacak kaloriyi azaltır. Eğer kilo alıyorsanız, çok basit bir gerçek var demektir ki o da ya bir sağlık sorununuzun olduğu ya da aldığınız kalori miktarının, harcadığınızdan çok olduğudur.

Kilo vermeye yardımcı besinleri öğrenmek için TIKLAYIN

hibiskus-serbeti

  • İçeceklerinizi düzenleyip kilo verin

Yukarıda söylediğimiz gibi, beslenme farkındalığı kazanmak çok önemlidir. Bildiğiniz gibi, kola-gazoz gibi içecekleri kilo almaya ve hatta obeziteye sebep olmaktadır. Bunlar yerine sağlığa ve kilo vermeye faydalı maden suyu, bitki çayı, su gibi içecekleri tüketmeyi alışkanlık edinmelisiniz. Çaya şeker atma alışkanlığınız varsa bundan kurtulmalı veya şekersiz içebileceğiniz bitki çaylarını tercih etmelisiniz. Meyvelerin suyunu içmek yerine meyvenin kendini tüketmeyi tercih etmeniz, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Yağ yakıcı hibisküs şerbeti tarifi için TIKLAYIN

  • Kilo verdiren abur cuburları seçin

Sürekli atıştırmak, dizi izlerken abur cubur yemek istiyorsanız, sağlıklı seçimler yapmanız gerekir. Aksi halde kilo veremez hatta daha fazla kilo alırsınız. Aslında, çözümü oldukça basittir: Havuç, salatalık, domates, marul, karpuz, kavun gibi meyve ve sebzelerin kalori değerleri oldukça düşüktür ve tok tutucu özellikleri vardır. Atıştırmalık olarak veya salata şeklinde bunları tüketebilirsiniz. Salatayı yağsız yemeniz, kalori alımını olabildiğince düşürecektir. Tatsız olduğunu düşünüyorsanız, bol limon kullanabilirsiniz. Yağ tüketimini her alanda azaltmayı alışkanlık edinin.

kilo-verenler-20165

  • Kilo vermenin mantığını kavrayın

Kahvaltı, kesinlikle atlamamanız gereken bir öğündür. Kahvaltı etmeyen insanlarda kilo alma eğilimi daha fazladır. Ayrıca yediğiniz bütün hazır gıdalardaki, besin değerleri tablosunu okumayı alışkanlık edinin. Bu size, hem bir kalori değeri algısı kazandırır, hem de az kalorili zannederek çok kalorili şeyler yiyip içmenizi engeller. Bu sırada içinde “glikoz şurubu” olan ürünlerden olabildiğince kaçının.

  • Biliyorsunuz ama tekrar edelim

Kilo vermek isteyenler biliyordur ancak biz yine de tekrar edelim: İdealinizdeki vücuda kavuşmak istiyorsanız; yağ, un, şeker tüketimini, olabildiğince düşürmeniz; hareket etmek için hiçbir fırsatı kaçırmamanız ve yiyip içtiğiniz şeylere biraz daha dikkat etmenizdir. Uygun fiyatlı ve yer kaplamayan basit egzersiz aletlerinden birini edinerek yine her fırsatta kullanmanız sizi şaşırtacak faydalar sağlayacaktır.

yag-yakici-yogurt-banner