Spor

Koşu Yapmak için Faydalı Bahaneler

390views

 

Koşmak, eklemlere çok faydalıdır. Öncelikle; düzenli olarak koşan kişilerde kilo fazlası olma ihtimali çok daha düşüktür. Bu da osteoartritin en yaygın nedeni olan, obezite ve aşırı kilodan korunmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra koşarken, eklemlere ve buradaki kıkırdak dokuya taşınan oksijen miktarında büyük oranda artış olur ve eklemlerde biriken toksin maddeler, vücuttan atılmak üzere eklemlerden uzaklaştırılır. Koşu yapmak en temel biyolojik kurala uygun olarak da eklemleri güçlendirir; kullanılan uzuvlar güçlenirler. Yani bacaklarınızı kullanırsanız bacak kemikleriniz, kaslarınız ve eklemleriniz de güçlenecektir. Ama kendinizi aşırı zorlamamaya, koşu ayakkabılarınız eskidikçe yenisini almaya ve iyice ısınarak koşmaya özen göstermek şartıyla…

Koşmak stres atmanıza da yardımcı olur. Düzenli koşanların ve koşucuların stres atmakla ilgili bu iddialarını destekleyen bilimsel araştırmalar da var. Amerika’daki Georgia Üniversitesi’ne bağlı bilim adamları deneklere aşırı miktarda kafein vererek onların aksiyeteye tutulmasına neden olmuş ve ardından bir gruba bir sat egzersiz yaptırmış; diğer grubu da bir saat dinlendirmiş. Egzersiz yapan gruptaki anksiyete belirtilerinin üç kat daha hızlı şekilde yok olduğunu tespit etmişler.

Koşmak bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bununla da kalmaz yüksek tansiyon, kötü huylu kolesterol gibi olumsuzluklardan da korunmanıza yardımcı olur. Koşmanın, lenf sistemini harekete geçirerek, kanser olasılığını azalttığını dahi ortaya koyan araştırmalar vardır. Hatta başka bir araştırma, düzenli koşanların yaşlanmaya gelişen katarakt olma ihtimalinin dahi koşmayanlara göre daha az olduğunu tespit etmiştir.

Koşmak ömrü uzatır. Üstelik bunun delilleri var. Düzenli koşu yapan ve yapmayan şeklinde iki gruba ayrılmış 1000 kadar denek üzerinde yapılan ve yaklaşık 20 yıl süren bir deneyde, her yıl denekler tekrar toplanarak, yaşlanmaya bağlı olarak fiziksel ve zihinsel yeteneklerini ne kadar hızlı kaybettikleri gözlemlenmiş. Oldukça uzun süren bu deneyin sonuna gelindiğinde koşmayan gruptakilerin yalnızca %66’sı hayattayken; düzenli koşan gruptakilerin %85’i hayattaymış. Tahmin edeceğiniz gibi yaşlanmaya bağlı olarak yeteneklerini kaybetme hızları da koşmayan gruba kıyasla oldukça düşükmüş.

Tüm bu sebeplerden sonra koşmak başka bahaneye ihtiyaç var mı? Daha ne duruyorsunuz? Ayakkabılarınız giyin ve çıkıp biraz ter atın!