DiyetGenelManşet

Mutfakta kilo vermenin yolları

641views

mutfakta-kilovermek

Mutfağımızda neler varsa onları yer, buna bağlı olarak da zayıflar veya kilo alırız. Bu sebeple, aslında kilo mutfakta verilir. Sizlere, akıllıca seçimler yaparak zorlanmadan zayıflamanızı sağlayacak mutfakta kilo vermenin yollarını açıklıyoruz.

Ne kadar azsa o kadar iyidir

Yemekleri bir öğün için hazırlarsanız, o yemekleri bir seferde bitirmeye çalışmak kaçınılmaz olur. Oysaki yemekleri bir öğünden fazlası için yetecek miktarda hazırlarsanız, sonra ziyan olmayacağını bilir ve saklama kaplarına koyup saklayabilirsiniz. Sakladığınız bu yiyecekleri de ertesi gün yiyebilir, ara öğün olarak yemek üzere işe götürebilir veya farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Faydalı besinler en önde dursun.

Meyveleri buzdolabındaki en göze çarpan ve kolay erişilebilir yere koyun. Buzdolabını açtığımızda, gözümüze ilk çarpan yiyecekleri seçme olasılığımız çok yüksektir. En görünür yerlere en sağlıklı yiyecekleri koyarsanız, bunları seçme ihtimaliniz de daha yüksek olur. Meyveleri önceden yıkayıp, dilimleyip kaplara da koyarsanız çok daha erişilebilir olacaklardır.

Saklama kaplarına salata doldurun

Salatalar, daha az yemek ve sağlıklı beslenmek açısından çok faydalıdır. Salatada kullanılan yeşillikler ve diğer malzemeler sağlığa çok faydalı olduğu gibi, doyurucu ve düşük kalorilidir. Bu yüzden yemeklerden önce salata yemek kilo vermenize ve sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır. Ama her akşam salata hazırlamaya üşenebilirsiniz. Bunun için en iyisi, hafta başında bol miktarda malzemeyi hazırlayıp kaplarda saklamaktır. Böylece tek yapmanız gereken; istediğinizi malzemeleri karıştırıp üzerine biraz sirke veya limon eklemek olacaktır. Diyet yapmayı kolaylaştıran mutfak aletlerini görmek için buraya tıklayınız

Kalorisini bilerek yiyin

Yemeklere koyduğunuz malzemelerin miktarını bilmek yemeğin veya yediklerinizin toplam kalorisini bilmek için gereklidir. Elinizin altında ölçekler ve ölçme kapları hazır hâlde olursa bu anlamda işiniz çok kolaylaşır. Aslında en iyisi dijital bir mutfak tartısı almaktır. Böylece yediğiniz veya yemeklere eklediğiniz besinleri gramı gramına tartabilir ve yemeklerden aldığınız kalorileri çok hassas bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

mutfakta-kadin

Önceden hazırlık yapmalısınız

Atıştırmalık olarak yemeyi planladığınız şeyleri önceden porsiyonlara bölmek de kilo kontrolü açısından çok faydalıdır. Bir örnekle açıklayalım: Atıştırmalık olarak badem, fındık veya ceviz yemek faydalı bir alışkanlıktır. Ama büyükçe bir paket bademi açtığınızda büyük ihtimalle paketin tamamını bitirirsiniz. Böylece yine yüksek miktarda kalori almış olursunuz. Ama büyük paketi, birer avuçluk küçük parçalara bölüp saklasanız, büyük ihtimalle çok daha az bir miktar tüketirsiniz.

Gözden uzak olan gönülden de uzak olur

Kolayca ulaşabileceğiniz yerde olan yiyecekleri önünde sonunda yersiniz. Bu durumu engellemenin en kolay yolu evde abur cubur bulundurmamaktır. Böylece canınızın çekmesini de önlemiş olursunuz. Zaman içinde de abur cubur yememe alışkanlığı kazanırsınız.

gobek-eritmebanner