Sağlık

Narın Faydaları

382views

 

Kolesterol ve damar tıkanıklığı: Nar, kötü huylu kolesterolü düşürebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca damarlarda tortullaşmayı önleyerek osteoartrit gibi hastalıkları engellemeye yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Alzheimer: Yine fareler üzerinde yapılan bir deneyde narın, Alzheimer hastalığının ilerleyişini yavaşlattığı ortaya konmuştur.

Yüksek tansiyon: Düzenli olarak nar tüketmek, yüksek tansiyon sorunu olanlara da yardımcı olabilir. Narın, yüksek tansiyonu düşürme özelliği vardır.

Dişleri korur: Düzenli nar tüketmek, dişlerde plak oluşumuna neden olan bakterilerle mücadelede de faydalıdır. Bu sayede diş plağı oluşumunu azaltabilir, hatta geriletebilir.

Liflidir: Narın özellikle çekirdekleri zengin lif kaynağıdır. Bu yüzden çekirdekleriyle yemenizde fayda vardır. Yüksek oranda lif içeren çekirdekler, sindirimi düzenlemeye, bağırsak içindeki faydalı bakterilerin çoğalmasına ve ishal, kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Vitamin ve mineral açısından zengindir: Narın vitamin ve mineral içeriği de oldukça zengindir. Nara kırmızı rengini veren madde de vücudumuzda antioksidan işlevi görür.

Bitkisel tedavi amacıyla düzenli nar tüketmek niyetindeyseniz ve başka ilaçlar da kullanıyorsanız, önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir; çünkü narın içindeki bazı maddeler ilaçlarla etkileşime girebiliyor.