Spor

Sporla Kilo Almak için Öneriler (3)

623views

“Gelişmeye” başlayın
Çalıştırıcınız size, muhtemelen az tekrarlı ve bol ağırlıklı bir program yazacaktır. 4-8 tekrar arası ve 3-4 setten oluşan çeşitli egzersizler yapacaksınız. Mümkünse çalıştırıcınızdan size, çok eklemli egzersizlerin bol olduğu bir program yazmasını isteyin.

Bu hareketlere vücut geliştirme jargonunda, temel hareketler de denir. Bunlar; bench pres, şınav, barfiks, omuz pres, karna çekiş, enseye çekiş gibi, birden fazla eklemi aynı anda çalıştıran hareketlerdir. Bu hareketlere ağırlık verirseniz, çok daha fazla kasınız aynı anda çalışacağından, daha kısa zamanda kilo alabilirsiniz. Vücudunuz da daha dengeli gelişir.

Antrenmanlarınızı ihmal etmeyin
Vücut geliştirerek kilo almanın esası, kaslarınızı gelişmeye zorlamaktır. Bu yüzden istikrarlı ve disiplinli bir şekilde sporunuzu yapmanız gerekir. Haftada bir veya iki gün spor yapmak, amacınıza ulaşmanızı sağlamayacak. Haftada en az üç, mümkünse dört gün spor yapmalısınız. Daha fazla da yapmayın. Eğer çok fazla spor yaparsanız, vücudunuz toparlanmak için zaman bulamaz.

Dinlenmenize özen gösterin
Kaslar, spor yaptıktan sonra, dinlenirken gelişir. Eğer aşırı çalışıyor, vücudunuzun dinlenmesine fırsat vermiyor ve yeteri kadar uyumuyorsanız; kilo almak bir yana, daha fazla kilo kaybedebilirsiniz. Günde 7-8 saat uyumanız gerektiğini de unutmayın.

Bolca protein tüketin
Kaslar, gelişmek için proteine ihtiyaç duyar; yeteri kadar protein aldığınızdan emin olun. Et, süt ürünleri, yumurta, balık gibi gıdalar, protein açısından zengin gıdalardır. Ayrıca WHEY proteini de kullanabilirsiniz. WHEY proteini haricinde, “gainer” denilen hem protein açısından hem de enerji bakımından zengin gıda takviyeleri de bulunmaktadır. Bunlar da sağlıklı kilo alma konusunda size oldukça yardımcı olabilir.

Vücudunuzu şaşırtın
Ağırlık çalışırken 4-6 haftada bir, bir hafta spor yapmayı bırakın. Bu dinlenme araları, vücudunuzun toparlanmasına zaman tanır. 6-8 haftada bir, antrenman programınızı değiştirin. Bu sayede kaslarınızın, antrenmanlarınıza tepki vermeyi durdurmasını engellemiş olursunuz.

Sabırlı olun
Her işte olduğu gibi, kilo alma sürecinde de sabırlı olmalısınız. Unutmayın ki bu bir süreçtir. Vücudunuzun kütlesini, tümden ve sağlıklı olarak arttırmaya çalışıyorsunuz. Azminizi kaybetmeyin. Gelişme kaydettiğinizi görebilmek için ister evde çalışacak olun ister spor salonunda, ölçülerinizi alın. Kollarınızın, bacaklarınızın, göğüs kafesinizin, omuz çevrenizin ölçüsünü alın. 1-2 ayda bir de bu ölçümleri tekrarlayın. Gelişme kaydettiğinizi görmek, sizi daha azimli ve sabırlı kılacaktır.

Bu önerilere kulak verir, sporunuzu da ihmal etmezseniz, sağlıklı bir şekilde kilo alacak, üstelik de etkileyici bir vücuda sahip olacaksınız. Unutmayın; sporla kilo almak, sadece yemek yiyerek kilo almaya göre, çok daha sağlıklı bir yöntemdir.

Yazının başına dönmek için tıklayın.
Ana sayfaya dönmek için tıklayın.