Spor

Sporun Faydaları Saymakla Bitmiyor

729views

Spor, çoğu zaman kilo vermek için bir araç, amaca ulaşınca bir kenara bırakılacak geçici bir uğraş olarak görülür. Oysaki sporun kilo verdirtmekten ve gün içinde fazladan birkaç kalori harcamanızı sağlamaktan çok daha büyük yararları var.

Spor yapmanın ve düzenli egzersizin vücuttaki tüm sistemlere faydası var. Yalnızca kaslarımızı değil, beynimizi de geliştiriyor. Sinir sistemimizden tutun da kalp damar sistemimize ve hatta hormon dengemize kadar tüm vücudumuza olumlu etkileri bulunuyor. Sporun faydaları arasından ilgi çekici olanları sizin için araştırdık.

Hastalıklardan korur: Spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu, vücudumuzun kendini, tehlikesiz sayılabilecek birçok hastalığa karşı korumasını sağlıyor. İlginç olan ise, düzenli egzersiz yapmanın, çok daha ciddi bazı hastalıklara karşı da vücut direncimizi arttırması. Yüzlerce katılımcı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, haftada 2,5 saat düzenli egzersiz yapanlarda tekrar etme eğilimi olan kanser türlerinin görülme ihtimali %40 daha az oluyor.