Sağlık

Vitamin Hapları Kullanılmalı mı?

662views

Vitamin hapları ve gıda takviyeleri, evlerimizin demirbaşları arasına girdi. Doğal olarak da sabit harcamalarımız arasındaki yerlerini aldı. Fakat uzmanlar, düzenli olarak vitamin hapı kullanılması gerekip gerekmediği konusunda bir fikir birliğine varmış değil. Bu da insanların zihninde şu soruyu canlandırıyor: Vitamin haplarını kullanalım mı, kullanmayalım mı? Biz de bu soruya, uzmanların değerlendirmeleri doğrultusunda, mantıklı bir yanıt aradık.

Aslında tartışmanın bu kadar kafa karıştırıcı hâle gelmesi ilginç; çünkü vitamin haplarının kullanımı ve insan bedeni üzerindeki etkileri konusunda yapılmış birçok araştırma var. Bu araştırmaların bazılarına göre kimi vitaminleri doğal kaynaklar yerine bu haplardan almaya çalışmak, boş bir uğraş gibi görünüyor.

Vücudumuz yediğimiz besinlerin içindeki vitaminleri, bunları sindirirken alır. Bir havucun, brokolinin, domatesin veya başka bir besinin sindirimiyle bir vitamin hapının sindirimi tam olarak aynı süreçler değildir. Bazı vitaminler, sindirim sistemimizin belirli bölümlerinden emilir; ancak vitamin hapları sindirilirken, bu süreçlerin büyük kısmını geçirmez. İşte bu yüzden, bazı vitaminlerin, vitamin takviyeleri yoluyla alınması bir işe yaramaz.