Sağlık

Yaşlanmayı Geciktiren Beslenme Alışkanlıkları

393views

Yağ tüketimini kısıtlayın: Yağ tüketimini azaltıp yağları, sağlıklı kaynaklardan alın. Yağlar sağlığımız için gereklidir; ama sağlıklı olan ve sağlıklı kaynaklardan alınan yağlar vücudumuza fayda sağlar. Doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren kuruyemişler, bitkisel yağlar gibi kaynaklar genelde sağlıklıdır. Kızartma, krema, pasta-şekerleme türünden gıdalar ise genelde sağlıksız kabul edilen yağlar içerir.

Tuz ve şeker tüketiminde bilinçli olun: Tuz da vücudumuz için gereklidir. Geçmişte bazı toplumlar için bulunması zor ve çok kıymetli bir kaynak olan tuz, günümüzde, neredeyse herkes tarafından çok fazla tüketiliyor. Hazır gıdaların içinde bolca bulunması bir yana çoğumuz, tuz tüketimiz konusunda yeterince bilinçli değiliz. Günde 4-6 gramdan fazla tuz tüketimi böbreklerimiz üzerinde çok olumsuz etkilere neden olur.

Alkol, sigara, kafein ve diğer maddeler: Bu maddelerin bazıları, belirli miktarlarda alındığında, vücuda çeşitli faydaları vardır. Sigara ise en ufak miktarlarda, hatta pasif içicilikte bile, vücuda çok büyük zararlar verir. Nikotinden uzak durun, diğerlerinin tüketimi konusundaysa bilinçli olun.

İşlenmiş gıda tüketimini azaltın: Çiğ sebze meyveleri yemeyi ve evde yemek hazırlamayı alışkanlık edinin. İşlenmiş gıda ve hazır yemek tüketimini olabildiğince azaltın.

Yeterince kalsiyum alın: Kalsiyumun kemikleri güçlendirdiği uzun zamandır biliniyor. Ancak kalsiyumun diğer yararlarını yeni yeni keşfediyoruz. Yağ metabolizmasından tutun da sinir sistemine kadar birçok alanda faydaları olan kalsiyumdan yeterince tüketerek yaşlanmanın etkilerine karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz.