DiyetManşet

Kolayca zayıflamanın yollarını açıklıyoruz

704views

kolay-zayiflama

Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam portalı ‘Diyete Başlıyorum’ olarak, kolayca zayıflamanın yollarını açıklıyoruz. Üstelik, sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin formülü de bu haberimizde var. Hemen, kolayca zayıflamanın yollarını okuyun, her gün uygulayın ve yaz gelene kadar kilolardan kurtulun.

Korkmadan yiyebileceğiniz besinler vardır!

Havuç, salatalık, domates, marul, karpuz, kavun gibi meyve ve sebzelerin kalori değerleri oldukça düşüktür ve tok tutucu özellikleri vardır. Atıştırmalık olarak veya salata şeklinde bunları tüketebilirsiniz. Salatayı yağsız yemeniz, kalori alımını olabildiğince düşürecektir. Tatsız olduğunu düşünüyorsanız, bol limon kullanabilirsiniz. Yağ tüketimini her alanda azaltmayı alışkanlık edinin.

Tok tutan ve yağ yakan yiyecekleri öğrenmek için tıklayınız.

Bu yediğimin bana faydası var mı diye sorun!

Kilosuyla ilgili sorun yaşasın yaşamasın, herkesin dikkat etmesi gereken bir konu da bilinçli gıda tüketimidir. Eğer kilo alıyorsanız, çok basit bir gerçek var demektir ki o da ya bir sağlık sorununuzun olduğu ya da aldığınız kalori miktarının, harcadığınızdan çok olduğudur. Kola-gazoz gibi içecekleri kesmeli; soda, bitki çayı, su gibi şeyleri içmeyi alışkanlık edinmelisiniz. Çaya şeker atma alışkanlığınız varsa bundan kurtulmalı veya şekersiz içebileceğiniz bitki çaylarını tercih etmelisiniz. Meyvelerin suyunu içmek yerine meyvenin kendisini tüketmeyi tercih etmeniz, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Ne yediğinizin farkına varın!

Sağlıklı zannettiğiniz kahvaltılık gevreklerin içerisinde şeker vardır. Siz, yediklerime dikkat ediyorum ama neden kilo veremiyorum diye üzülürken, şekerli kahvaltılık gevrekler kilo vermenizi engeller. Bu yüzden, yediğiniz bütün hazır gıdalardaki, besin değerleri tablosunu okumayı alışkanlık edinin. Bu size, hem bir kalori değeri algısı kazandırır, hem de az kalorili zannederek çok kalorili şeyler yiyip içmenizi engeller. Bu sırada içinde “glikoz şurubu” olan ürünlerden olabildiğince kaçının.

Saate bakarak beslenin!

Canınız tatlı, dondurma ya da benzeri, yüksek kalori değerine sahip bir şey yemek istediğinde bunu olabildiğince erken saatte yapın. Yediklerinizin kalori değeri saate göre değişmez tabiî ki; ancak bir çikolatayı, uyumadan bir saat önce yemekle, beş saat önce yemek arasında çok fark vardır. Uyumadan en az iki-üç saat önce bir şey yememeyi alışkanlık edinin. Akşam yemeklerini hafif, salata-sebze ağırlıklı tutmanız, yalnızca kilo kontrolüne yardımcı olmakla kalmaz; reflü, gastrit gibi birçok rahatsızlığın önüne geçmenize yardımcı olur.

Diyette beslenme saatlerini öğrenmek için tıklayınız

basen-eritme-egzersizleri

Harekette berekette vardır, unutmayın!

Rahat bir eşofman ve spor ayakkabı dışında hiçbir malzeme gerektirmeyen koşu ve yürüyüş her anlamda daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Yanınızda size eşlik eden bir arkadaş da olursa, yorgunluğunuzu çok daha az hissedersiniz. Günün herhangi bir saatinde yapılabilmekle birlikte, sabah yapılan koşu veya yürüyüş, bazal metabolizma hızınızda hafif bir artışa neden olacağından, biraz daha faydalı olabilir.

Yürüyüş mü koşu mu daha çok zayıflatır, öğrenmek için tıklayınız.

Hareket etmekten korkmayın

Gün boyunca, zaten yaptığınız işleri, sizi biraz daha fazla hareket ettirecek şekilde yapabilirsiniz. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, otobüsten bir iki durak önce inip yürümek, yakın mesafelerde araçlar yerine ayaklarınızı kullanmayı alışkanlık edinmek gibi basit çözümlerin yanında, kendinizce daha yaratıcı yollar bulabilirsiniz. Hareketli olmayı küçümsemeyin. Tüm gün boyunca, normalden hareketli olmanız, kalori harcamanızda hesaba katılır bir değişime neden olacaktır.

Sporu gözünüzde büyütmeyin!

Temel egzersiz hareketlerini öğrenmeniz ve bunları yapmak için her fırsatı değerlendirmeyi alışkanlık edinmeniz de işe yarayacaktır. Sevdiğinizin dizinin reklam araları iyi bir fırsat olabilir. Önceleri bu hareketleri yapmakta zorlanabilir veya hareketleri unutabilirsiniz, ama vazgeçmemeli ve devam etmelisiniz.

Kolayca zayıflamanın yolları nelerdir, öğrendiniz.

zayiflama-yontemleri-banner