dünyanın en iyi sağlık derneği
dünyanın en iyi sağlık derneği
Sağlık

Cevizin Faydaları

329views

 

Antioksidan açısından en zengin kuruyemiştir: Badem, fındık, fıstık gibi diğer kuruyemişlerle kıyaslandığında, en çok çeşit ve miktardaki antioksidanı içeren cevizdir.

Kötü huylu kolesterolü düşürür: İçindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde ceviz, kötü huylu kolesterolü de düşürmeye yardımcı olur.

E vitamini bakımından zengindir: 100 gram cevizin içinde günlük ihtiyacımızdan %40 daha fazla E vitamini bulunur. E vitamini hem antioksidan özellikler gösterir hem de sinir sistemini ve hücre sağlığını korumak için gereklidir.

Karın yağlarını yakar: Bazı diyetisyenler ve sağlık uzmanları, cevizin içindeki yağ asitleri ve diğer maddelerin, karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığını veya bu bölgeden daha fazla yağ yakılmasını sağladığını düşünmektedir.

Yalnızca 7 adet ceviz neredeyse tüm antioksidan ihtiyacımızı, omega-3 yağ asidi ihtiyacımızı, e vitamini ihtiyacımızı karşılayabilir.

Tüm bu faydalarına karşın, cevizin yaygın bir zararı yoktur. Yalnızca cevize alerjisi olanların yememesi gerekir. Ayrıca başta da belirttiğimiz gibi, besleyici olmasının yanında kalorisi de yüksektir; bu yüzden kararında tüketmekte fayda vardır.

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, cevizi öğün arası atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz. Hem içeriğindeki besleyici maddelerden hem de tok tutucu özelliğinden faydalanmış olursunuz.