ManşetSağlık

Enerji düşüklüğüne iyi gelen 6 yöntem

689views
enerji-dusuklugu-kadin
Enerji düşüklüğüne iyi gelen yöntemler

Yorgun uyanıyor, günü düşük enerjiyle geçiyorsanız, bu duruma hemen el koymalı ve enerji düşüklüğüne iyi gelen 5 yöntemi uygulamalısınız. 

Kahve ve çay tüketimine dikkat edin

Kahve ve çay içindeki kafein maddesi size anlık enerji veriyor olabilir ancak fazla tüketim, enerji düşüklüğüne neden olur. Kafein belli bir dozda alındığında kişinin enerjik ve zinde hissetmesine yardımcı olurken, çok aşırı dozlarının depresyonu tetiklediği biliniyor. Bu nedenle siz siz olun, baharı güzel karşılamak adına günde 2-3 kupadan fazla kahve tüketmeyin.

Kendinize karşı dürüst olun

Kilo veremeyen, enerji düşüklüğü yaşayan, yorgun insanlara “Su içiyor musunuz?” diye sorduğumda, genelde aynı cevabı veriyorlar: “Vallahi su içiyorum!” Oysaki günde 14 bardak suyu oturarak ve yudum yudum içenler, enerji düşüklüğü yaşamaz, kolay kilo verir, açlık krizine girmez, ruh hali dengelidir. Şimdi, kendinize karşı dürüst olun, gerçekten kaç bardak su içtiğinize bakın ve şu an itibariyle günde 14 bardak su içmek üzere kendinize söz verin.

yulafvemuz

Kahvaltı yapmak için yemin edin

Kendinize karşı en büyük sorumluluğunuz, her sabah kahvaltı yapmaktır. Çünkü bu, nefes almak kadar gerekli bir öğündür. Gün içerisinde nasıl hissettiğinizle ettiğiniz kahvaltı arasında büyük bir bağ var. Günün ilk öğünü aslında günün nasıl geçeceğini büyük oranda belirliyor. Bu nedenle içerisinde peynir, yumurta, süt gibi kaliteli protein kaynaklarının; tam tahıllı ekmek, müsli gibi kaliteli karbonhidratların ve vitamin kaynağı olan sebze ve/veya meyvelerin olduğu kahvaltılar tercih edilmeli ve uyandıktan en fazla 1 saat içerisinde tüketilmeli.

Demir eksikliğini hemen çözün

Demir yetersizliğinin kişiyi daha mutsuz ve depresif hissettirdiği bilinen bir gerçek. Aynı zamanda demir yetersizliği daha kısa zamanda yorulmaya ve halsizliğe sebep oluyor. Bahar süresince de sofralardan demirin kaliteli kaynakları olan et, tavuk, balık, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeleri eksik etmeyin.

Demir eksikliğini gideren mucize çay tarifi için tıklayın
Güneşi selamlayın ve enerjinizi artırın

D vitamini için balık ancak her gün güneş… D vitamini yetersizliğinin kilo vermeyi zorlaştırdığı ve kişiyi depresyona sürüklediği biliniyor. Balık besinsel D vitamini kaynaklarının başında gelse de, hiçbir besin güneşlenme kadar etkili olamıyor. Günde 15 dakika uzun kemiklerinizin olduğu bölgeler başta olmak üzere, güneş koruyucu sürmeden ve direk güneş ışınları ile temas edecek şekilde güneşlenmeye özen gösterin.

Meyve ve ekmek yemekten korkmayın

Bazı uzmanlar meyve ve ekmekten uzak durmanızı söyler ancak bunun bedelini enerji düşüklüğü, kabızlık, saç dökülmesi gibi önemli hastalıklarla ödeyebilirsiniz! Meyve ve ekmekten alacağınız karbonhidrat, anlık enerji yükselişi için çok önenlidir. Dengesiz karbonhidrat alımına sebep olan bilinçsiz diyetler sonucu depresyona bile girebilirsiniz. Özellikle hiç tahıl ürünü içermeyen karbonhidrat yoksunu diyetlerin kişileri daha agresif ve depresif hale getirdiği bilimsel araştırmalarca da kanıtlanmış durumda.

Herkese uygun diyet listeleri için buraya tıklayın
Temiz yaşam koçu Arzu Karabulut hakkında:

arzu-karabulut-egzersiz

‘Diyete Başlıyorum’ temiz yaşam sitesinin kurucusu Arzu Karabulut, sigarayı bıraktıktan sonra spor, iyi beslenme ve zihinsel gelişimle tanıştı. Amerika’ya gidip New York Üniversitesi’nde fitness, beslenme ve zihin-beden teknikleri uzmanlık eğitimleri aldı. Hem Amerika hem Türkiye’de temiz yaşam koçluğu yaptığı insanların hayatlarını sadeleştirmeye, fazla kilolarından keyifle kurtulmalarına yardım ediyor. Ayrıca, Türkiye’nin sağlıklı yaşam kategorisinde en büyük Facebook sayfası olan Diyete Başlıyorum’da gönüllü olarak bilgilerini, deneyimlerini, günlük hayatından kesitleri paylaşıyor.

Instagram’da zayıflama yöntemleri için TIKLAYIN