DiyetManşet

İkinci bölüm: 27 kiloyu nasıl verdim?

971views

zeynep-27-kilo-1

Kilo verenlerin hikayeleri bölümünde, 27 kilo veren Zeynep Hanım’ın sırlarını yayınlamaya devam ediyoruz. İlk bölüm için gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Eğer siz de kilo vermek istiyorsanız, Zeynep Hanım’ın diyet için yaptıklarını yapabilirsiniz çünkü kilo vermenin formülü aslında herkes için aynıdır, siz yeter ki niyet edip yola çıkın!

Kilo vermek isteyen kader arkadaşlarıma merhaba, 27 kiloyu nasıl verdiğimi ikinci bölümde anlatıyorum. Diyete başlıyorum diyerek bu yola çıkarken en çok istediğim şeylerden biri, etrafımdaki insanların beni görünce ‘Zeynep, çok zayıflamışsın!’ dediklerini duymaktı. Aşağıda, ‘Diyete Başlıyorum’ Facebook sayfasına gönderdiğim mesajı görebilirsiniz; hep bu anı hayal etmiştim ve gerçek oldu!

zeynep-27-kilo-mesaj

Hayalime sımsıkı sarılmak için o anı hep gözümün önünde canlandırdım. Bana zamanında, fazla kilolarım nedeniyle aşağılayıcı gözlerle bakan veya bir şekilde alay eden insanların karşısına incecik ve sağlıklı halimle çıktığımı ve beni gördüklerinde yüzlerindeki şaşkınlık ve biraz da kıskançlık olduğunu hayal ettim. İşte buradan aldığım güçle diyetime daha sadık kaldım, eski alışkanlıklarımdan dolayı kaçamak yaptığımda hemen telafi etmek için harekete geçtim. Sizlere de tavsiyem şudur: kendinizi ruhsal olarak besleyin, başardığınız halinizi her an gözünüzün önüne getirin ve yapabileceğinize inanın. Ben de sizlerden biriydim ve bu sayfadan öğrendiklerim, çabalarımla tam 27 kilo verdim.

Ödemlerimden kurtulmak istiyordum

Elbette sadece istemek kilo vermek için yeterli değildir mutlaka çaba göstermemiz gerekir. Ben diyete başlarken 89 kilo olduğum için vücudumda çok fazla ödem ve su vardı. Bunlar tartıda fazla görünmeme sebep oluyor beni üzüyordu. Gerçi, su içip sık sık idrara çıkmaya başladığımdan beri ödemlerim biraz daha gitmişti ama daha güçlü bir şeylere ihtiyacım vardı. “Diyete Başlıyorum” ekibinden Arzu Hanım’ın tavsiyesi üzerine ödem söktürücü ve yağ yakmaya yardımcı içeceği yapmaya başladım. Bu içeceği yapmak benim için çok kolay oldu, geceden suya koyuyordum, sabah süzüp şişeye alıyor ve okula götürüyordum. Bu arada siz çalışıyor ve öğrenci olabilirsiniz:hiçbiri kilo vermenize engel değil! Bir saklama kabı veya güzel bir su matarasıyla her şeyi yanınızda taşıyabilirsiniz.

ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ İÇECEK TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

Kilo almama sebep olan en büyük hatalarımdan beri zayıflayacağımı zannedip saatlerce aç kalmak, diyet yapıyorum diye kendimi kandırmaktı. Tabii akşam saatlerine doğru enerjim iyice düşüyor, böyle zayıflamak olmaz olsun diyerek bulduğum yiyeceklere saldırıyordum. Herhalde kilo vermeye çalışan herkes bu saçma hatayı yapmıştır. Oysaki ben 27 kilo veren gibi olarak doğrusunun ne olduğunu öğrendim: faydalı yiyecek ve içeceklerden yeterli miktarda yiyerek kilo verebilirmişiz. Bu, çamaşır makinesine deterjan ve yumuşatıcı koymak gibi aslında; onlar olmadan çamaşırlar yıkanabilir mi? İşte, yiyecekler de bizim için böyledir.

Kabızlıktan kurtuldum sonunda!

Herhalde her şişmanlık sorunu yaşayan insanda kabızlık veya şişkinlik sorunu vardır. Kabul edelim: aşırı miktarda yediğimiz için vücudumuz sindirime yetişemiyor ve fazla yediğimiz her şey bağırsaklarda kalıyor. Eh bir de az su uçuyor ve hareket etmiyorsak, kabızlık kaçınılmaz oluyor. Büyük tuvaletimi yapmak için çektiğim acıları tarif edemem ama siz kabızlık yaşıyorsanız, ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız. Karnımdaki bu şişkinlikten kurtulmak ve her gün büyük tuvalete çıkmak en büyük hayallerimden biriydi, çok şükür ki doğru bilgi ve düzenli uygulamayla bunun da üstesinden geldim. Ama önce siz sabırsız insanlar için şunu söylemek istiyorum: bir tarif veya kür aldığınızda hemen iki gün uygulayıp işe yaramadı diye üçüncü gün bırakmayın. En azından bir hafta yapın ki vücudunuz alışsın, tepki vermeye başlasın. Bu hem kabızlıktan kurtulmak hem kilo vermek için geçerlidir. Ben ilk adım su içmeye başladığımı söyledim, sonra daha sık sebze tüketmeye başladım, ödem söktürücü içecek sayesinde bağırsaklarım biraz daha yumuşamaya başladı ama en büyük rahatlamayı keten tohumu sayesinde yaptım. Yine Arzu Hanım’ın tavsiyesi üzerine sabah kahvaltılarımda, öğle veya akşam yemeklerimde hep keten tohumu tüketmeye başladım. Keten tohumu bağırsakları çok rahatlatıyor. Aktarda çok uygun fiyata satılıyor. Onu öğütülmemiş alıp tüm salatalara, yoğurda, yulafa ekleyip yiyebiliyoruz ve tadı hissedilmiyor bile… Sonunda kabızlıktan kurtulup her sabah büyük tuvaletine çıkan, 27 kilo veren biri olarak size tavsiyem şudur: kabızlıktan kurtulmak için su için, hareket edin, ödem söktürücü çay için, keten tohumu tüketin.

KETEN TOHUMU ZAYIFLAMAYA FAYDALARI İÇİN TIKLAYINIZ

İlk yazımda sizlere tarçınlı süt içerek kilo vermeye başladığımı söylemiştim. Ama tarçını sadece sütle değil tüm meyvelerle birlikte kullanıyorum. Çünkü gerçekten kan şekerini dengeleyip tok hissetmemizi sağlıyor. Örneğin portakal yiyeceksem üzerine tarçın serpiyorum, daha uzun süre tok tutuyor. Tarçını yanımda taşımak için kolay bir yol buldum: yine o meşhur ucuzluk mağazalardan ağzı sıkı kapanan bir tuzluk aldım ama tuzluğun içine toz tarçın doldurup çantama aldım. Artık gittiğim her yerde kolayca tatlı isteğini kesen tarçınlıTürk kahvemi veya tarçınlı sütümü, yoğurdumu yapabiliyordum.

TARÇINLI TÜRK KAHVESİ TARİFİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yukarıda demiştim: ödem söktürücü içeceklerimi ve ara öğünlerimi yanımda taşımaya başladım. Ucuzluk mağazalarından birkaç saklama kabı aldım. Sabah her zamankinden 10 dakika erken uyanıyordum ve saklama kabıma o gün ara öğünümü koyuyordum. Bu bazen yağ yakıcı etkisi olan ananas, bazen tok tutucu özelliği olan yeşil elma oluyordu. Bazen kuru erik alıyordum yanıma bazen de badem… Ara öğünde neler yiyebileceğinizi zaten “Diyete Başlıyorum” Facebook sayfasını takip ederek görebilirsiniz. Ben, 27 kilo vermek için neler yaptığıma devam edeyim: ikindi vakti yapılacak ara öğünün çok önemli ve işe yarar olduğunu bir hafta boyunca her gün yapınca gördüm: kesinlikle akşam yemeğinde daha çabuk doyuyordum, açlık krizlerim kesilmişti. Ara öğünümde mutlaka bir süt ürüne yer vermeye çalışıyordum. Kefir, ayran veya yoğurt… Bunlar marketlerde özellikle de bütçeniz kısıtlıysa, ucuzluk marketlerinde çok uygun fiyata, porsiyonluk olarak satılıyor. Yani, ister çalışıyor olun isterseniz öğrenci, ara öğün yapmanıza engel değil. Çantanıza bir porsiyonluk süt, bir adet muz alıyorsunuz ve başka yemeklere saldırmadan ara öğün yapıyor ve zayıflıyorsunuz.

Zeynep Hanım’ın ilk yazısını okumak için tıklayınız

ZEYNEP HANIM’IN ZAYIFLAMA TAVSİYELERİNDE DEVAMI GELECEK