DiyetManşet

Zeynep Hanım nasıl 27 kilo verdi?

930views

zeynep-27-kilo-1

Merhaba değerli okuyucularımız, kilo verenlerin hikayelerinden birini daha bugün sizlere sunuyoruz: takipçilerimizden Zeynep Hanım, tam 27 kilo verdi hem öncesi sonrası fotoğrafını gönderdi hem de nasıl zayıfladığını ayrıntılarıyla anlattı. Hazırsanız, Zeynep Hanım’ın nasıl 27 kilo verdiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Merhaba, kilo vermek isteyen kader arkadaşlarım, ben Zeynep… Bir zamanlar zayıflamanın imkansız olduğunu düşünürken şimdi 89 kilodan 62 kiloya inmenin mutluluğunu yaşıyorum. Sizlere, zayıflamak için neler yaptığımı detaylıca anlatacağım ama öncelikle şunu bilmenizi istiyorum: eğer, kendinize inanırsanız ve ‘ben zayıflamak istiyorum, kimse beni hedefimden döndüremez’ derseniz, Allah yardımcınız oluyor ve hayalinizi gerçekleştiriyorsunuz. Canlı canlı bunun kanıtı benim: tam 27 kilo verdim!

zeynep-27-kilo-mesaj

Zayıflamaya karar verdiğimde beslenme ve diyet konusunda yeterince bilgim olmadığını fark ettim. Hangi yiyecekler bana kilo aldırıyor, hangileri zayıflatıyor bilmiyordum. Örneğin, patates bir sebze olduğu için zayıflatır zannediyordum ama içindeki nişastadan sonra vücutta yağ olarak depolandığını ve kan şekerini hemen yükseltip düşürdüğü için çabuk acıktırdığını ve kilo aldırdığını öğrendim. ‘Diyete Başlıyorum’ sayfasını sık sık takip ediyorsanız (ki bence edin, süper bilgiler var!) Arzu Hanım’ın faydaları bilgilerinden yararlanmaya başladım. Eskiden, sütün kilo aldırdığını zannediyordum ve uzak duruyordum. Meğer, sütün içindeki kalsiyum yağ hücrelerini yakıyor ve kilo vermeyi sağlıyormuş. Örneğin, bir bardak süt sadece 130 kaloriymiş ve uzun saatler de tok tutabiliyormuş. Oysaki, hepimizin iyi bildiği çikolata, pasta gibi yiyeceklerin bir dilimi bile en az 500 kalori ve bize kilo aldırıyor. Yani, verdiğim örneklerden anlayacağınız üzere ben önce yiyecekleri tanıdım; hangi zararlı, hangisi faydalı bunu öğrendim. En doğru bilgilere erişmek için de sık ‘diyete başlıyorum’ sayfasındaki haberleri okudum.

KİLO VERDİREN YİYECEKLERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Kilo veren veya Arzu Hanım gibi hep aynı kiloda kalmayı başaranlardan duyduğum bir öğüt vardı: su iç! Bir türlü su içmenin zayıflamaya faydalı olabileceğine inanmıyordum ama doğruyu söylemem gerekirse, günde 2 bardak suyu bile zor içiyordum. Bu kadar insan günde 15 bardak su içiyorsa ve zayıflıyorsa, elbette bir bildikleri vardır dedim ve su içmeye başladım. Ama bu kararımda Arzu Hanım’ın videolarında su içmesinin çok etkisi oldu. O kadar tadını çıkararak içiyordu ki suyu, zannedersiniz zemzem suyu içiyor! Neyse, su içme konumuza dönelim ve hemen o an kalkıp bir bardak su içtim. Tabii ki su içmeye alışmam gerekiyordu, bunun için telefonuma su içmeyi hatırlatan bir uygulama indirdim ve böylece alışkanlık kazanana kadar beni uyardı. Şimdi ise, su içmeden yaşamayı asla düşünemiyorum. 89 kilodan 62 kiloya inip tam 27 kilo vermemde su içmemin çok faydası oldu.

fasulyeli-domates-corbasi

SUYUN ZAYIFLAMAYA FAYDALARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

89 kilodan 62 kiloya indiğimi anlattığım yazımın başında yiyecekleri yiyecekleri tanımaya çalıştığımı söylemiştim. Bazı yiyecekler çok çabuk acıktırırken bazıları çok uzun süre tok tutma özelliğine sahip… Örneğin, tavuk eti veya yumurta tok tutarken yeşil salata veya bulgur pilavı çabuk acıktırıyordu. Bunun sebebi, bu yiyeceklerin kan şekerini çok hızlı yükselttiklerinden kaynaklandığını öğrendim. Yani, demek istediğim şu: ne yediğimizi, vücudumuzda nasıl bir etki yarattığını bilirsek çok daha kolay kilo veririz ve verdiğimiz kiloları geri almayız. Ben şimdiye kadar kilo yapar korkusuyla sütten uzak duruyor, zayıflatır düşüncesiyle bulgur yiyordum ama meğer durum tam tersiymiş! Bu yüzden 27 kilo veren biri olarak sizlere tavsiyem, hangi yiyecek neye faydalıdır bunu iyice öğrenmelisiniz.

TOK TUTAN YİYECEKLERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Gelelim, tatlı isteklerine ve hatta krizlerine! Sevgili kader arkadaşlarım, ben de bir zamanlar ‘tatlı yemeden yaşayamam’ gibi sözler ediyordum, hem kilo vermek istiyor hem de tatlı yiyordum; tabii sonunda kilo alıp üzülüyordum ve kendimi bundan kurtarmak istedim. ‘Diyete Başlıyorum’ ekibinden Arzu Hanım’la konuşmalarımızda bana sık sık şunu söyledi: ‘Zeynep Hanım, her besinden yeterli miktarda alan, sabah kahvaltısını, akşamüstü ara öğününü yapan, meyvesini yiyen insanlarda tatlı krizi asla olmaz. Eğer sizde tatlı krizi varsa, vücudunuz size bir mesaj vermeye çalışıyor, onu anlayın, dinleyin’ dedi. Düşündüm. Evet, bu doğruydu: nadiren meyve yiyordum, sabah kahvaltılarını geçiştiriyordum, özellikle akşamüstü çok enerjim düşüyor, halsiz hissediyordum ve hemen bir çikolata türünde tatlıya saldırıyordum. Evet, resmen saldırmak! Meğer benim güzel vücudum, doğru beslenmek istiyor ve bu bağımlılıktan kurtulmak istiyormuş. Kendimle konuşmaya başladım: ‘Tamam Zeynepcim, bu sorunun ne olduğunu anladık ve üstesinden geleceğiz’ dedim.

evde-zayiflama-cayi-tarifi

Canım her tatlı istediğinde şunları yaptım: “ben kilo vereceğim, ben kesinlikle kilo vereceğim ve tatlı türünde yiyecekler kilo vermemin düşmanıdır, onları asla vücuduma sokmayacağım” dedim. Hemen büyük bir bardak su içtim. Hareketli bir şarkı açıp dans ettim. Mezdeke, Beyonce… artık hangisi denk gelirse, tatlı isteğimi geçirmek için başka şeylerle meşgul oldum. Ve, ‘Diyete Başlıyorum’ ekibinden öğrenip çok işime yarayan TARÇINLI SÜT tatlı isteğimi kesmem için can kurtaranım oldu. Ama sadece bu değil tabii ki: ben artık günde en az 15 bardak su içen, zayıflayacağına inanan, kahvaltı yapan bir insandım. Böylece günler geçerken tatlı isteğim azaldı ve tahmin edersiniz ki artık kriz yok. Zaten şunu öğrendim: insan eğer bir şeyi 21 kere yaparsa, onu alışkanlık ediniyor. Ben de 21 gün kendimi tatlı konusunda yukarıda söylediklerimi yaparak eğittim. Siz de bağımlılığınız her neyse ekmek, abur cubur, hamur işi, sütlü tatlı v.s aynı yöntemlerle ondan kurtulabilirsiniz.

ZAYIFLATAN TARÇINLI SÜT TARİFİ İÇİN TIKLAYINIZ
Zeynep Hanım’ın ikinci zayıflama yazısını okumak için tıklayınız