Sağlık

Kalp Sağlığını Korumak için Yapmamız Gerekenler

478views

Bel-kalça oranınıza dikkat edin: Bel kalça oranı kalp hastalığı riskini belirlemekte kullanılan yöntemlerden biridir. Bel çevresinin; erkekte 100, kadında 88 cm’den fazla olması, kalp hastalıkları ve şeker hatalığı açısından büyük risk taşıdıkları anlamına gelir.

En az 7 saat uyuyun: Uyku sırasında vücudumuz kendini onarır ve zararlı stres hormonlarını temizler. Günde en az 7 saat uyumayan kişilerdeyse bu işlemlerin yeterince verimli şekilde yapılamadığı hatta yüksek tansiyon gibi sorunlara daha eğilimli oldukları görülmüştür.

Düzenli egzersiz yapın: Günde en az 30 dakika egzersiz yapın. İş hayatı veya gündelik hayatın koşturmacasında egzersiz için zaman ayıramıyorsanız bile, hareket etmek için elinize geçen fırsatları kullanın. Asansör yerine merdiven çıkın, yakın mesafelere yürüyün, bir sosyal etkinlik olarak yürüyüşü de planlarınıza dâhil edin. Kısacası, hareket etmek için elinize geçen fırsatları kaçırmayın.

Güç egzersizi yapın: Kas kütlesini arttırıcı güç egzersizleri, kalp kaslarını ve damarları da güçlendirmeye yarar. Hem üst hem alt gövdenizi çalıştıran güç egzersizlerini, haftada iki kere yapmaya çalışın.

Doymamış yağlardan tüketin: Doymamış yağlar kalp sağlığı için gereklidir. Zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı gibi sağlıklı yağlardan tüketin.

Kızartmalardan uzak durun: Kızartma yağlarından ve kızartma yemeklerden uzak durun. Bunlar hem sindirim sistemi sağlığını çok olumsuz yönde etkiler hem de kalbinize zarar verir. Fırınlanmış, ızgara edilmiş, buğulanmış ya da haşlanmış yemekleri tercih edin.