Sağlık

Omega 3’ün Faydaları

707views

omega-3Yağların, yüksek enerji içerdikleri için, aşırı kilo ve buna bağlı sorunlara neden olması, bir dönem tüm yağların zararlı olduğunun düşünülmesine neden olmuştu. Fakat zaman içinde, vücudumuzun yağlar da ihtiyacı olduğu anlaşıldı. Bu besinlerin yağısı ve özellikleri daha iyi anlaşıldıkça neyin zararlı, neyin faydalı olduğu açığa çıktı. Artık, doymamış ve çoklu doymamış yağ asitlerinin, insan vücuduna faydalı olduğunu biliyoruz. Hatta bunların yokluğu veya yeterince tüketilmemesi, çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor.
Her şeyde olduğu gibi, yağları da kararında tüketmek gerekiyor. Çünkü yağların enerji değerleri çok yüksek ve fazla tüketildiklerinde kolesterol ve obezite başta olmak üzere bazı sorunlara yol açabiliyorlar.

Omega 3 gibi yağ asitleri vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yağ cinslerindendir. Sinir sisteminden kalp damar sistemine kadar birçok sisteme faydaları vardır. Belli bir yaş üzerindeki bireyler üzerinde yapılan bir araştırma, yeteri kadar omega 3 tüketmeyen kişilerde, hafızanın zayıfladığını gösteren bulgulara rastlamıştır.
İngiltere’de, öğrenciler üzerinde yapılan bir deneyde, her gün belli bir miktar omega 3 ve omega 6 tüketen öğrencilerin, öğrenme ve bellek kapasitelerinde artış kaydedilmiştir. Omega 3 yağ asitleri, kalp dolaşım sistemine de faydalıdır. Bunların düzenli tüketiminin, kötü huylu kolesterolün düşürülmesinde etkili olduğu gözlenmiştir.
Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, her gün belli miktarda omega 3 tüketiminin, kilo vermeyi hızlandırdığı, fakat fazlasının da kilo almaya neden olduğu saptanmıştır. Fakat bu konuyla ilgili, insanlar üzerinde yürütülmüş, geniş kapsamlı araştırmalar yoktur.
Omega 3 tüketiminin kanı seyrelttiğini belirten uzmanlar, bu yağ asitlerinin tansiyon gibi sorunlarla baş etmede de doğal bir yöntem olarak kullanılabileceğine dikkat çekiyor; fakat bunların tüketimi konusunda, pıhtılaşma sorunu yaşayan veya kanı seyreltici ilaçlar kullanan hastaların dikkatli olması gerektiğini de hatırlatıyorlar.