ManşetSağlık

Patlıcanın mucize faydalarını biliyor musunuz?

667views

patlicanin-faydalari-2015

Yemek, çorba ve salatası yapılan patlıcanın faydalarını araştırdık ve siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Zayıflamadan kabızlık gidermeye, sindirimi rahatlatmaktan şeker hastalığına kadar patlıcanın faydaları bu özel haberimizde, merakla okuyacaksınız!

Patlıcan kabızlığı giderir

Patlıcan, sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlığı giderip kolayca büyük tuvalete çıkmayı sağlar. Yüksek oranda lif içerğiyle bağırsakları yumuşatıcı etkiye sahiptir. Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, haftada en az üç kez patlıcan yemenizi öneriyoruz.

KABIZLIK GİDEREN YÖNTEMLER İÇİN TIKLAYINIZ
Patlıcan zayıflamaya yardım eder

Patlıcan, düşük kalori içeriğiyle diyete en uygun sebzelerden biridir. Örneğin, 100 gram patlıcan sadece 24 kaloridir. Kilo vermek için diyet yapan kişiler, günde 1500 kaloriye kadar alabilir. Bu açıdan baktığınızda patlıcan, düşük kalori değeriyle muhteşem bir besindir. Patlıcanın zayıflamaya etkisini besin değerinin yüksek olması güçlendirir.

AYDA 8 KİLO VERDİREN DİYET LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ
Patlıcan diyabet içindir mucizedir

Diyabet veya insülin direnci olanlar için patlıcan, mucize bir besindir. Lif içeriğiyle uzun süre tok tutarak kan şekerinin dengede kalmasını sağlar. Düşük kalorisiyle diyabet beslenmesine uygundur. Karaciğeri rahatlatıp insülin salgısını dengelemeye yardım eder.

Patlıcan selülitleri iyileştirir

Kan basıncını düzenleyici, ödem ve idrar söktürücü özelliğiyle patlıcan, selülit giderici en iyi besinlerden biridir. Selülit, hücreler arasında sıkışan su demektir ve patlıcan ödem sökerek büyük ölçüde selülit görüntüsünü oluşturur.

SELÜLİT GİDERİCİ DOĞAL TARİF İÇİN TIKLAYINIZ
Patlıcan hastalıklardan korur

Güçlü bir bağışıklık sistemi, hastalıklardan korunmayı sağlar. Patlıcan, içerdiği A, B1, B2, C vitaminleri ve kalsiyum, potasyum ve demir mineralleriyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalsiyum içeriğiyle kemik yapısı ve dişleri korur. C vitamini içeriğiyle cilt güzelliğini sağlar.

Patlıcanın faydaları nelerdir, öğrendiniz.