Sağlık

Yeşil Çayın Faydaları

388views

 

Kanser: Yeşil çayın, antioksidan ve anti kanserojen madde miktarı oldukça yüksektir. Bu sayede kanserli hücre oluşumunu yavaşlattığı, hatta gerilettiği düşünülmektedir.

Kolesterolü düşürür: Yeşil çay içmek, kötü huylu kolesterolü düşürmekte de etkilidir.

Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı koruyucudur: Fareler üzerinde yapılan deneylerde, yeşil çay tüketmenin, beyin hücrelerinin ölümünü yavaşlattığı ve hasarları sinir hücrelerinin yenilenmesini hızlandırdığı tespit edilmiştir.

Diş çürümelerini önler: Yeşil çayın içindeki kateşin adlı bir madde, çeşitli bakterileri yok etme özelliği sayesinde, boğazda oluşabilecek enfeksiyonları ve diş çürümelerini önlemeye destek olabilmektedir.

Gerginliği azaltır: Çay yapraklarında bulunan teanin adlı bir maddenin rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi olduğu düşünülmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Yeşil çayın içindeki bazı maddeler, anti viral ve anti bakteriyel özellikler gösterir. Bu sayede yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirmeye de katkıda bulunur.

Yeşil çay üzerinde yapılan araştırmaların çoğunda, bu iddiaları destekleyecek bulgulara ulaşılmıştır; ancak uzmanlar yeşil çay içeren gıda takviyeleri yerine, yeşil çayın doğrudan içilmesi gerektiğini; çünkü içindeki maddelerin hep birlikte tüm bu faydaları sağladığını düşünmektedir.