Sağlık

Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları

665views

Elma sirkesi, nesiller boyu doğal bir ilaç gibi kullanılmış. Elma sirkesinin tedavi ettiğine ya da iyi geldiğine inanılan birçok hastalık veya olumsuzluk var. Bunların bir kısmı asılsız; ama yapılan araştırmalara göre bir kısmının da doğruluk payı olabilir. İşte elma sirkesinin faydaları.

Şeker hastalığı: Elma sirkesinin kan şekerinin yükselmesini önleme özelliği bulunmaktadır. Geceleri yatarken, 1-2 yemek kaşığı sulandırılmış elma sirkesi içmek kan şekerini düşürmeye yardımcıdır.

Kemikleri Zayıflatabilir: Düzenli ve sık elma sirkesi tüketmenin, vücuttaki potasyum seviyelerini düşürdüğü ve bu sayede kemiklerin zayıflamasına neden olabileceği düşünülmektedir.

Kolesterol: Elma sirkesinin kötü huylu kolesterolü düşürdüğü düşünülmektedir.

Tansiyon ve kalp hastalıkları: Elma sirkesinin, yüksek tansiyonu düşürmekte de etkili olduğu düşünülmektedir. Bu sayede kalp-damar sistemini de korumaya yardımcı olur.

Kanser: Yapılan bazı araştırmada, düzenli olarak elma sirkesi tüketmenin, kanserli hücre oluşumunun yavaşlamasını sağlayabileceği görülmüştür.

Kilo verme: Elma sirkesinin en çok başvurulduğu konu olan kilo vermekte etkili olabileceğine dair bulgular vardır. Kan şekerini düzenleyerek ve yağ asitlerinin kana karışmasını yavaşlatarak kilo almayı yavaşlatmaya destek olur. Ayrıca sirkenin içindeki asidin, nişastaların sindirimini de yavaşlattığı düşünülmektedir.

Elma sirkesinin zararlarını okumak için sayfalarda ilerleyin.