Sağlık

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları

524views

Alzheimer’a karşı beyni korur: Yapılan araştırmalarda Alzheimer’ın başlıca nedenlerinden olan amiloid plak birikimini durduğu ya da var olan plakların yok olmasını sağladığı görülmüştür.

Atrit ağrılarını azaltmada etkilidir: Antiinfalamatuvar özelliklerinden dolayı, artrit ve romatoit artrit yaşayanların ağrılarını hafifletmede ve eklemlerinin gördüğü hasarı azaltmada etkili olduğu görülmüştür. Ancak tam bir tedavi bulunabilmesi için araştırmaların derinleştirilmesi gereklidir.

Yaraların iyileşmesini hızlandırır: Yanma ve kesik gibi deri yaralarına uygulandığında, yaraların iyileşme süresini kısalttığı görülmüştür.

Uçuğa karşı etkilidir: Yapılan deneylerde, düşük dozlardaki zerdeçalın bile, uçuk virüsünün üremesini engellediği, böylece bağışıklık sisteminin virüsle mücadele etmesini kolaylaştırdığı görülmüştür.

Kilo vermeyi kolaylaştırabilir: Uzmanlar, zerdeçalın, yağ metabolizmasını hızlandırdığını düşünmektedir. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak bu konuda kesin bir şey söylemeye yetecek kadar araştırma yapılmış değildir.