Sağlık

Sigaranın Zararlarıyla İlgili İlginç Gerçekler

456views

Sigara dumanı, zehirli maddeler içermesinin dışında, çok sıcaktır. Sıcak duman ciğerlere çekildiğinde vücudu ısı yaralanmalarına karşı korumaklar görevli bir protein salgılanır. Bu proteinin de sürekli salgılandığında çeşitli kanser türlerini tetiklediği düşünülmektedir.

Ciğerlere çekilen sigara dumanı, ciğerlerdeki hava keseciklerinin yapısını bozar. Zamanla içlerinde biriken nikotin ve sürekli olarak dumana maruz kaldıkları için hava kesecikleri çalışmaz hâle gelir. Bu durum ileri seviyelerde amfizem hastalığına dönüşür. Amfizem hastalığına dönüşmese bile, düzenli sigara içiciliğinde, sigara tiryakisinin ciğerlerinin oksijeni kullanma kapasitesi giderek düşecektir.

Sigara dumanı, çeşitli dokularda inflamasyona neden olur. Buna nefes borusu ve atardamarlar da dâhildir. Dokuların iltihaplanması ya da şişmesi anlamına gelen inflamasyon, nefes borusunda olduğunda solunumu, damarlarda olduğundaysa dolaşımı engeller veya kısıtlar.

Sigara, kalp-damar sisteminde de büyük hasara neden olur. Damarlarda neden olduğu inflamasyonun dışında damarlarda plaklaşmaya da neden olur. Bu da damarların tıkanmasına neden olur.

Sigara tiryakiliği, tüm bağışıklık sistemini de zayıflatır. Bunu birçok farklı şekilde yapar. Soluk borumuzun içinde, ciğerlerimize yabancı maddelerin girmesini engelleyen mikroskobik tüycükler vardır; sigaranın içindeki katran, bunlara sıvanır ve bunları işlemez hâle getirir. Bu da bağışıklık sisteminin savunma sistemlerinden birini devre dışı bırakır.