Sağlık

Sigaranın Zararlarıyla İlgili İlginç Gerçekler

455views

Nikotin, çeşitli bitkilerin doğal olarak salgıladıkları, zehirli bir maddedir. Bitkiler bu maddeyi, böceklerin kendilerini yemesini engellemek için salgılar.

Sigaranın ilk etkilediği ve en büyük zararı verdiği organımız, doğal olarak, ciğerlerimizdir. Sigara dumanını içimize çektiğimizde, tütünün içindeki nikotin ve diğer etken maddeler nefes borumuzun ve ciğerlerimizin iç yüzeyine yapışır. Tütünün içindeki etken maddelerin çoğu kanserojendir. Bunlar, doğrudan ciğere nüfuz ederek akciğerdeki dokulara zarar verir ve ardından kana karışarak, diğer organlar üzerinde de büyük hasara neden olurlar.

Sigaranın ömrü kısalttığı hep söylenir; ama bu konudaki söylentiler çok farklıdır. Sigara tiryakiliği ömrümüzden ne kadar götürüyor pekiyi? Yapılan araştırmalara göre sigara tiryakiliği erkeklerin ömründen 13,2 yıl, kadınların ömründense 14,5 yıl götürüyor.

Yine yapılan araştırmalara göre sigara tiryakilerinin 60 yaşından önce ölme olasılığı, sigara tiryakisi olmayanların 3 katı kadar.

Sigara tiryakiliği ya da pasif içicilik yüzünden her yıl yüz binlerce bebek ölüyor. Her gün bir jumbo jet kazası olsaydı, bu kazada ölenlerin sayısı, sigara yüzünden ölen bebek sayısına yakın olacaktı.

Sigara yalnızca akciğerlerde kansere neden olmaz. Sigaranın içindeki zararlı maddeler kan dolaşımı yoluyla diğer organlara yayılır ve onlara da zarar verir. Sigaranın neden olduğu kanser türleri arasında mesane kanseri, gırtlak kanseri, ağız kanseri, sinüs kanseri, göğüs kanseri, pankreas kanseri ve mide kanseri de vardır. Ayrıca vücutta biriken zararları maddeleri vücuttan atmaya çalışan lenf sistemi üzerinde de büyük zararları vardır. Bu yüzden sigara lenf kanserine de neden olabilir ki; bu kanser türü tedavisi en zor ve eziyetli olan kanser türlerinden biridir. Ayrıca sigara tiryakiliğinin karaciğer kanseri, safra kesesi kanseri ve ince bağırsak kanseri gibi başka kanser türlerine de neden olduğu düşünülmektedir.