DiyetManşet

Su içmek zayıflatır mı?

810views

limonlu-su-icmek

Diyet hakkında araştırmalar yaparken karşınıza sık sık “su için” tavsiyesi çıkar. Peki, su içmek zayıflatır mı, gerçekten işe yarar mı? Ayrıca, kilo vermeyi hızlandırmak için doğal detoks suyu tarifi veriyor.

Gerçekten su içmek gerekiyor mu?

Evet! Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşur, yaşamsal faaliyetlere devam edebilmek için suya ihtiyaç duyar. Yapılan birçok araştırma, yeterince su içmeyen bireylerin şişmanlık başta olmak üzere depresyon, yorgunluk, konsanstrasyon bozukluğu gibi birçok sorunla karşılaştığını göstermektedir.

Su içmek zayıflatır mı?

Evet, su içmek zayıflatır! Suyun kilo vermede etkisi çok yüksektir. Düşündüğümüzden çok fazla noktada suyun önemli rolü vardır. Dilerseniz, bu konuyu derinlemesine inceleyelim.

Su içmek yeme isteğini keser!

Hepimiz kilo almanın temel sebebini biliyoruz, değil mi? Gereğinden çok fazla yemek! Su içmeyen bireylerde fazla yeme isteği daha fazla görülüyor. Bunun bilimsel olarak cevabı da var! Beynimizin hipotalamus bölgesinde doyurulması gereken 4 noktadan biri sudur. Eğer yeterince su içmezsek, beynimiz sinyalleri karıştırır; susuz kaldığı halde bunu fark etmez ve acıktığını zanneder. İşte bu karışıklığı düzeltmek için su içmek mükemmel bir çözümdür. Yani su, öncelikle yemek ve tatlı isteğini kestiğini için zayıflamaya yardımcıdır.

Su içmek yağlanma oranını düşürür!

Bir gerçek var: Susuz kalan vücudun yağlanma eğilimi daha yüksektir. Oysaki yeterince su içenler, içmeyenlere göre çok daha kolay kilo verir. Vücutta yağ depolanma oranını düşürür. Bu sayede, su içmek zayıflatır mı sorusuna kesin cevabı verir. Basen ve göbek eritmek istiyorsanız, öncelikli olarak yeterli miktarda su içmelisiniz.

Su içmek ödem söktürür!

Su içmeyen ve hamur işi, tatlı, yağlı yiyecekleri sık sık tüketenlerin karaciğerinde yağlanma olur, buna bağlı ödem üretir. Herkes ödem söktürmenin yollarını arar, oysaki bu çözüm ellerimizin ucundadır! Su içmek, sık sık idrara çıkıp vücuttan ödem ve fazla suyun atılmasına, vücudun içeriden temizlenmesine yardımcı olur.

Su içme hakkında önemli bilgiler:
 • Herkesin su ihtiyacı farklıdır ama günde ortalama 15 bardak su içmek yeterlidir.
 • Suyu mutlaka oturarak ve yudum yudum içmeniz gerekir.
 • Ayakta ve tek seferde çok miktarda su içmek, mideye ve bağırsaklara zarar verir.
 • Saat başı bir bardak su içmek en idealidir, böylece sık sık idrara çıkma gereği duymazsınız.
 • Su içmeyi unutuyorsanız, telefonunuza alarm kurabilir veya su içmeyi hatırlatan uygulamalar kullanabilirsiniz.
 • Suyun daha faydalı olması için zencefil, limon, salatalık gibi alkali besinler ekleyip detoks suyu yapabilirsiniz.
kilo-veremiyorum-neden
Detoks suyu nasıl yapılır?

Detoks suyunu ben çok seviyorum. Çünkü evdeki malzemelerle hazırlanıyor, tamamen doğal ve ekonomiktir. Vücuttan ödem atılmasına, tatlı ve çok yeme isteğinin kesilmesine, vitamin eksikliğinin giderilmesine ve tabii ki zayıflamaya yardımcı oluyor! Hemen size kolay bir detoks suyu tarifi vereceğim:

Malzemeler,

 • 1 litre oda sıcaklığında su
 • 2 kalın dilim portakal (kabuklarıyla beraber)
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 tatlı kaşığı karanfil

Hazırlanışı,

 1. Tüm malzemeleri sürahide karıştırın.
 2. En az 5 saat veya geceden sabaha kadar bekletin.
 3. Gün boyunca, saat başı bir bardak içip bitirin.
Detoks suyu hakkında önemli bilgiler

Detoks suyunu limon, zencefil, nane, maydanoz gibi farklı alkali besinlerle yapabilirsiniz.

İstediğiniz kiloya inene kadar her gün detoks suyu yapmanızı tavsiye ediyorum.

Çubuk tarçın yerine toz tarçın kullanmayın! Çünkü toz tarçın suda çözülmez, sürahinin üstünde kalır. İçimi zordur ve özlerini suya bırakmaz.

Ancak dediğim gibi, benim size verdiğim örnek bir detoks suyu tarifidir, çok farklı besinlerle de damak tadınıza göre detoks suları yapabilirsiniz.

Evet, su içmek zayıflatır mı öğrendiniz. Haydi şimdi bir bardak suyu oturarak ve yudum yudum için.