DiyetManşet

Yiyorum ama doymuyorum diyenlere tavsiyeler

775views

diyetimi-bozdum

  • Yiyorum ama doymuyorum ne yapmalıyım?

“Sürekli yeme isteği duyuyorum, yiyorum ama doymuyorum” gibi sözler size tanıdık geliyor mu? Çok yediğiniz pişman oluyor, kilo alıyor, üzülüyor ancak bu durumdan kurtulamıyor musunuz? Merak etmeyin, Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam portalı “Diyete Başlıyorum” olarak, harika tavsiyeleri size ulaştırıyoruz! Uzman Diyetisyen Nazlı Acar, iştah kontrolünü sağlamanın yollarını anlatıyor.

  • Her öğünü zamanında yiyin

Uzun süre aç kalmak kan şekerinizi düşürür. Bu uzun süreli açlık nedeniyle, vücut fonksiyonlarının devamı için gerekli olan enerjiyi yüksek kalorili, şekerli yiyeceklerden almak için büyük bir istek duyarsınız. Bu da gerektiğinden fazla enerji almanıza sebep olur. Sonuç: Giderek artan vücut ağırlığınız! Çözüm: Her öğünü zamanında yemelisiniz.

Diyette beslenme saatlerini öğrenmek için TIKLAYIN

  • Paketleri gıdaları düşmanınız bilin

Sağlıklı yaşam ve kilo verme için en büyük düşmanlarınız paketli gıdalardır. Bu yüzden, ekstra tuz, baharat ve şeker ilave edilmiş, işlenmiş ürünlerden uzak durun. Bu tarz işlenmiş ürünler, tekrar tekrar aklınıza gelip yemek yeme arzusunun doğmasına neden olur. İşlenmiş gıdalar yerine; taze meyve ve sebzeleri ve düşük kalorili gıdaları tercih etmek çok daha faydalı bir tercih olacaktır. Çözüm: Havuç, kabak, salatalık, kuşkonmaz gibi sağlıklı besinlerle atıştırma isteğini giderin.

  • Duygusal açlığa prim vermeyin

Stres altında olmak, yemek yeme arzusunu arttıran bir faktördür. Eğer stresinizi kontrol altına alabilirseniz yüksek kalorili yiyecekleri de arzulamazsınız. Stres altındayken en çok tüketilen yiyeceklerin pizza, cips ya da abur cuburlar olduğu düşünülürse, stres kontrolünün beden-kitle indeksindeki önemi bir kez daha anlaşılır. Müzik dinlemek, spor yapmak ya da en azından derin nefes alarak zihni sakinleştirmek, hem stresi dengelemede hem de hayatınızı güzelleştirmek konusunda daha iyi alternatiflerdir. Çözüm: Strese bağlı yeme isteği geldiğinde “durumun farkındayım, yemek yiyip düşmanıma yenilemeyeceğim” diyin.

Stresi gideren yöntemler için TIKLAYIN

yuruyen-kadin-04

  • Farklı ilgi alanları yaratın

Gerçekten aç mısın yoksa o yiyeceği mi arzuluyorsun? Eğer istediğin şey; çikolata, pizza, hamburger veya çikolatalı bir içecekse aslında aç olmadığına sadece yemek yeme arzusunun etkisine kapıldığına emin olabilirsin. Şimdi yapman gereken tek şey, 10 dakika boyunca başka herhangi bir şey düşünmek çünkü bu isteğin sadece 10 dakika sürer. Bu süreyi bir işe konsantre olarak, telefonda oyun oynayarak, arkadaşlarınla sohbet ederek ya da çıkıp açık havada biraz yürüyerek atlatabilirsin.

  • Dinlenmek için izin verin

Yorgun olduğunuzda yeme arzusu daha da yükselir. O nedenle yüksek kalorili, karbonhidratlı yiyecekleri yeme isteğiniz olduğunda, işinize ya da odaklanmış olduğunuz şeye 10-15 dakika kadar ara verin ve aşırı yeme isteğinden kurtulun.

  • Spora bahane bulmayın

Egzersiz sadece fit olmak için yapılmaz aynı zamanda sizi rahatlatır ve zindelik sağlar. Stres hormonlarınızı baskılar ve bu da kendinizi iyi hissettirir! Böylece hayatınızın kontrolünü daha kolay elinize alırsınız. Yürüyüş, fitness, pilates, dans, zumba gibi spor türlerinden birine başlayın. Hem kilonuz hem iştahınız azalacaktır.

Yiyorum ama doymuyorum diyenlere tavsiyeleri için Uzman Diyetisyen Nazlı Acar’a teşekkür ederiz.

yag-yakici-yogurt-banner