Spor

Hızlı Koşmanın Püf Noktaları

807views

Koşu yapmayı alışkanlık hâline getirmeyi başardınız ve tekniğinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Daha hızlı ve daha az yorularak koşmakla ilgili tüyolarımız ilginizi çekebilir.

Şöyle haftada iki ya da üç gün koşuya çıkmayı adet edindiyseniz, koşu yapmanın keyfine varmışsınız demektir. Hele ki koşudan geldiğinizde, gözleriniz saatinize kayıyor ve ne kadar süre koştuğunuzu o sürede ne kadar koştuğunuzu ya da hızınızı hesaplamaya çalışıyorsanız, tamamdır. Spor düşkünü olma yolunda ilerliyorsunuz demektir. Artık sizin için spor yapıp yapmamaktan ziyade, doğru yapıp yapmadığınız, kendinizi geliştirip geliştirmediğiniz gibi teknik ayrıntılar önemli hâle gelmeye başlıyor demektir. Koşunun önemli unsurlarından biri de hız olduğuna göre, yaptığınız sporu daha keyifli hâle getirmek adına, daha hızlı koşmak için birkaç püf noktasından bahsedersek işinize yarayabilir.

Koşuya çıkmadan önce ısınmanızı her zaman yapın. Herhangi bir sakatlanma ve yaralanmaya meydan vermemek ve kasları spora hazırlamak için ısınma faydalıdır. Ayrıca kalp-dolaşım sisteminizi de koşmaya hazırlayacak böylece koşu sırasındaki performans düşmelerini önleyecektir.