DiyetManşet

Kilo aldırmayan yiyecekler

1.14Kviews

kilo-aldirmayan-besinler

Diyet yaparken yiyebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler var! Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam portalı ‘Diyete Başlıyorum’ olarak tok tutan ve kilo aldırmayan yiyecekleri paylaşıyoruz.

Süt içerek kilo verebilirsiniz!

Kilo aldırmayan yiyecekler listemizde ilk sırada süt var. Çünkü, protein içeriğiyle uzun süre tokluk veriyor. Sade veya tarçınlı süt içildiğinde kilo vermeye yardımcı oluyor. Bir bardak tam yağlı süt, sadece 120 kaloridir. Günde 2 bardak süt içebilirsiniz.

Chia tohumu kilo aldırmıyor!

Son günlerin en çok konuşulan yiyeceği chia tohumu, diyette güvenle tüketilebilir. Günde 1 yemek kaşığı chia tohumu yemek uygundur ve sadece 50 kaloridir. Üstelik, chia tohumu uzun süre tok tutarak günlük kalori alımını dengeli şekilde azaltır.

İstediğiniz kadar yeşillik yiyebilirsiniz!

Maydanoz, roka, nane, kıvırcık, tere, dereotu gibi tüm yeşilliklerin kalori değeri düşüktür. Gönül rahatlığıyla diyet yaparken istediğiniz kadar yeşillik yiyebilirsiniz. Kahvaltı, akşam yemeği gibi tüm öğünlerinizde bu sağlıklı besinlerle salata yapıp yerseniz, kabızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır.

chia-tohumu-yogurt

Yoğurt yiyerek zayıflayabilirsiniz!

Besin ve kalori değeri açısından değerlendirildiğinde yoğurt mükemmel bir besindir! Kilo aldırmaz hatta özellikle göbek, basen yağlarının erimesine yardımcı olur. Bir kase yoğurt sadece 100 kaloridir. Günde iki kase yoğurt yiyebilirsiniz. Yemeklerin yanında veya ikindi vakti ara öğünü için uygundur.

Mantar kilo aldırmayan bir besindir!

Bir kase mantar sadece 30 kaloridir. Sağlıklı oranda karbonhidrat, protein ve diyet lifleri içerir. Yağ yakımına, kabızlığın giderilmesine, uzun süre tok hissetmeye yardımcı olur. Günün her öğününde hatta gece acıkınca bile mantar yiyebilirsiniz. Kalori değeri düşük bu besin, diyet yapanlar için idealdir.

En iyi 10 kilo aldırmayan yiyecek

Aşağıdaki 10 süper besini beslenmenizde mutlaka bulundurun. Çünkü, hem kalori değeri düşüktür hem sağlıkla kilo vermeye yardımcı olur.

  1. Tarçın: Meyvelerin üzerine serpip kan şekerini dengede tutabilirsiniz.
  2. Soğan: Karaciğer yağlanmasını azaltır, ödem söktürmeye yardımcı olur.
  3. Sarımsak: Kilo vermeye yardımcıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  4. Domates: Kansere karşı koruyucudur, kalp sağlığına iyi gelir.
  5. Tavuk eti: Izgara, haşlama veya sulu yemeklerde kullanabilirsiniz. Özellikle, göğüs bölgesinin yağ ve kalori değeri düşüktür.
  6. Zencefil: Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde ödem söktürmeye, metabolizma hızlandırmaya yardımcı olur.
  7. Kahve: Metabolizma hızını yükseltir. Özellikle, sade Türk kahvesi sadece 10 kaloridir. Tokluk verip zayıflamaya yardımcı olur.
  8. Kereviz: Belki çoğu kişi kokusundan dolayı kerevizi sevmez ama bizce mutlaka yiyin çünkü karaciğer sağlığı için özellikle insülin direnci için çok yararlıdır.
  9. Turp: Uzun süre tokluk hissi verir. Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Gece acıkınca bile atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.
  10. Balık: Omega 3 yağları açısından zengindir, sinir ve kalp sistemi için yararlıdır. Izgara, buğulama olarak doyana kadar yiyebilirsiniz. Ancak, lütfen kızartma balık yemeyin!

Kilo aldırmayan yiyecekler nelerdir, öğrendiniz. Artık, diyetinize daha bilgili devam edebilirsiniz.

face