DiyetManşet

İsveç diyeti ile kilo verenler var mı?

964views

sisman-kadin

İsveç diyeti ile kilo verenler ve yorumları

Herkes hızlı ve kolay kilo vermek istiyor, bunun için İsveç diyeti gibi popüler diyet listelerini yapmayı düşünüyor. 

İsveç diyetiyle kilo verilir mi?

İsveç diyeti, 15 günde 15 kilo verme vaadiyle ortaya çıkıyor ve özellikle kadınlar buna çok ilgi gösteriyor. Eğer etraflarından birkaç kişi kilo vermişse üstelik bunu İsveç diyetiyle yaptığını söylemişse, hiçbir sorgulama olmadan hemen diyete başlıyor. Acaba siz de bu kişilerden biri misiniz? Peki, bu diyetle kilo veren komşunuz veya arkadaşınıza sonra ne oldu, takip ettiniz mi? Verdiği kiloları yeniden aldı mı, saç dökülmesi veya adet düzensizliği gibi hastalıklar yaşadı mı? Yorgun, mutsuz, depresif ruh hallerine girdi mi, kas kaybı ve deri sarkması oldu mu? Tecrübeye ve bilgiye dayanarak ben size peşinen cevap vereyim: Kesinlikle bunlardan birini veya birkaçını yaşamıştır; tabii günlerce aç kalmaya dayanabilmişse!

İsveç diyeti neden zararlıdır?

İsveç diyeti listesini incelediğimde güne kahvaltı yapmadan, sadece kahve ve kesme şeker alarak güne başlamayı emrettiğini görüyorum. Tüm bilim insanları, uzmanlar hemfikirdir ki beyaz şeker kilo aldırmakta, ruh ve beden sağlığına zarar vermektedir. Kendinizden biliyorsunuz, şeker yemek sizi şişmanlatmadı mı? Şimdi bir düşünün, daha sabah sabah size şeker yemenizi söyleyen ve kahvaltıyı yasaklayan bir diyetle sağlıklı kilo verebilir misiniz?

İsveç diyeti kumar gibidir, yapmayın!

Öğle yemeğinde salam yemeyi öneriyor İsveç diyeti… Artık bütün sağlık otoriteleri kesin bir konuda uyarıyor: içinde her türlü kimyasal madde ve tuz bulunduran salam, sosis gibi hazır gıdalardan uzak durmak gerektiğini dile getiriyor. Üstelik, düşük markaların çoğu salam, sosis, jambon gibi ürünlerinde tavuğun gagasından ayağına kadar her türlü yenilmez parçayı kullanıyor. Markete gidince elinize bir paket salam alıp içindekileri okuyun bakalım neler varmış, telaffuz dahi edemediğimiz kimyasal maddeleri görünce şok olacaksınız!

Diyet listesinin ilerleyen günlerinde havuç var. Kabul edelim ki havuç şifalı bir sebzedir ancak salatalık, kabak gibi sebzelere oranla çok fazla şeker içerir, insülin hormonu salgılatır. Yine soruyorum: Şeker yiyerek zayıflayabilir misiniz?

Bir başka gün ise akşam yemeği tamamen yasaktır. Açlıktan uyuyamadığınız günleri biliyorsunuz, değil mi? Akşam yemeğini atladığınızda uykuda açlık kan şekeri düşer ve yağ yakma fırsatını kaçırırsınız. Yeterince uyuyamadığınız için yorgun olur, tatlı krizlerine girersiniz.

OKU: SAAT SAAT VÜCUDUNDA NELER OLUYOR?

Tüm bunlara ek olarak, madem bu kadar aç kalmayı göze alıyorsunuz o zaman neden sabırlı davranıp dengeli ve kalıcı kilo verme yolunu seçmiyorsunuz? İsveç diyetiyle zayıflama, kumardan çok para kazanıp zengin olma düşüncesine benzemiyor mu? 33 yaşımdayım, şimdiye kadar bir insanın bile kumardan kazandığını duymadım. Hep servetini kaybettiler, hep ailesini, itibarını kaybettiler. İsveç diyeti, patates diyeti, lahana diyeti gibi popüler diyetler de kumar gibidir, lütfen yapmayın!

İsveç diyeti zararları nelerdir?

İsveç diyeti gibi kısa süreli ve yetersiz beslenmeye dayalı diyetlerin çok büyük zararları vardır. Öncelikle fiziksel zararları sıralayalım:

  • Adet düzensizliği
  • Demir ve B vitamini eksikliği
  • Saç dökülmesi
  • Doğurganlığın azalması
  • Kısırlık
  • Yorgunluk
  • Depresyon
  • Sinirlilik
  • Mutsuzluk

Bütün bunlarla beraber bence en önemlisi, ruhsal zararlardır. Büyük bir motivasyonla diyete başlayan kadınlar aşağıdaki üç durumu yaşar:

Diyet yapmaktan korkabilirsiniz

İsveç diyetinde kalori ve besin alımı çok düşüktür. İlk gün belki dişinizi sıkar açlığa dayanırsınız ama ikinci gün canınız yanmaya başlar. Bu hatalı diyet sisteminde sorun olmasına rağmen, siz sorunun diyet yapmakta olduğunu düşünerek diyeti bozar ve kilolarla yaşamaya devam edersiniz. Oysaki, hep söylediğim gibi diyet yapmak aç kalmak değildir: Acı çekmeden, doğal ve temiz besinlerle doyarak zayıflamaktır. Bunun nasıl olduğunu zaten ‘Diyete Başlıyorum’ Facebook sayfamızda fotoğraflar, videolar, yazılarla sürekli anlatıyorum.

sisman-kadin-mutsuz

İradeniz zayıf zannedebilirsiniz

İsveç diyeti temelinde açlığa dayalıdır. İradesi sağlam birçok insan bile bu diyeti yaparken zorlanabilir. Özellikle, sizin yeme veya tatlı isteğiniz yüksekse öğleye kadar ancak diyeti yapıp sonra bozarsınız. Devamında ise kendinizi suçlarsınız, iradeniz zayıf zannedersiniz. Oysaki, sorun iradenizde değil bu sağlıksız ve aç bırakan diyettedir. Günlük hayattan örnek vereyim: Diyelim ki yağlı bir tencereyi yıkayıp temizleyeceksiniz, siz burada deterjan yerine benzin kullanıyorsunuz sonra da ‘Ben bulaşık yıkamayı bilmiyorum’ deyip kendinizi suçluyorsunuz. Sorun sizde değil, benzin kullanmakta yani İsveç diyeti yapmanızdadır.

OKU: GÜNDE YARIM KİLO VERDİREN YOĞURT KÜRÜ
Kiloları tekrar alırsınız

Hızlı verilen kilo hızlı geri alınır. Çünkü vücudunuzdan kas ve su kaybedersiniz, tartıda eksilmiş gibi görünür. İsveç diyetini tamamlayıp normal yeme düzenine geçince eski halinize dönersiniz. Günlerce aç kalıp acı çektiğinize yazık! Üstelik, kendinize dair kötü bir imaj yaratırsınız: Ne yapsam kilo veremiyorum deyip kendinizi baltalarsınız. Lütfen, bunu yapmayın.

Kilo vermenin çeşitli yolları vardır ancak en doğrusu vücut yapınıza, yaşam şeklinize ve sağlığınıza göre diyet yapmak ve bunu sporla desteklemektir. İsveç diyeti sağlıklı zayıflama yolu değildir.

İsveç diyeti listeleri için TIKLAYIN